Slovensko sa momentálne borí s chrípkovou sezónou, pričom doteraz bolo hlásených viac ako 53-tisíc respiračných ochorení. Liečba pre deti i dospelých však začína byť čoraz komplikovanejšia, keďže v desiatkach lekárňach chýba množstvo dôležitých liekov.

Podľa pediatrov máme v našej krajine najhoršiu sezónu chorobnosti detí za posledné desiatky rokov. Bežne ich trápi chrípka, no čoraz viac sa objavujú aj iné respiračné ochorenia. ,,Napríklad veľa streptokokových angín, čo sme po iné roky vôbec nemali,” uviedla detská lekárka Elena Prokopová pre plusku.sk. Má ísť o následky pandémie koronavírusu, keď školáci trávili čas predovšetkým doma, v dôsledku čoho sa im výrazne oslabila imunita.

Celú situáciu zhoršuje fakt, že v lekárňach chýba množstvo liekov určených pre deti i dospelých. Vo všeobecnosti lekárne evidujú výpadok Panadolu a Paralen sirupu pre deti, no aj Nurofen detské čapíky. Problém je aj s antibiotickými sirupmi a antibiotikami pre dospelých, ktorých výpadok evidujú lekárnici po celom Slovensku.

Hovorca siete lekární vysvetlil, že obmedzenie pohybu ľudí počas pandémie koronavírusu znížilo výskyt bežných respiračných ochorení. Došlo tak aj na zníženie spotreby liečiv na liečbu ,,klasických” ochorení. Výrobné spoločnosti preto znížili budúcu výrobu. ,,Ďalším dôvodom môže byť to, že „globálna“ situácia v logistických zásobovacích reťazcoch neobchádza ani farmaceutický priemysel. Výpadky v dodávkach od surovín až po obalový materiál sa negatívne podpisujú aj na plynulosť dodávok liekov na trh,“ uviedol Peter Sedláček.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk | Foto: Pixabay