Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu pred vysokými teplotami na nedeľu a pondelok. V niektorých oblastiach ide dokonca o výstrahu druhého stupňa. Meteorólogovia v tejto súvislosti upozorňujú, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

SHMÚ vydal výstrahy pred vysokými teplotami na nedeľu 9.júla a pondelok 10.júla, ktoré sa týkajú najmä západného a juhozápadného Slovenska. Na nedeľu sú vydané výstrahy prvého stupňa a na pondelok sú vydané aj výstrahy druhého stupňa.

Nedeľa

Odborníci varujú, že v nedeľu sa môže teplota vyšplhať na približne 33 stupňov Celzia a to v oblastiach ako Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno a Nové Zámky. Výstraha prvého stupňa platí od 14.00 h. do 18.00 h.

V nedeľu sa výstraha týka častí Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja

Pondelok

V pondelok platí výstraha pre väčšie územie Slovenska, pričom v niektorých prípadoch ide o výstrahu prvého stupňa v niektorých o výstrahu druhého stupňa.

Pred teplotami okolo 33 až 34 stupňov Celzia meteorólogovia varujú v okresoch ako Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Pezinok, Trnava, Piešťany, Hlohovec, Nitra, Krupina a Veľký Krtíš.

Teplotu až 35 stupňov Celzia môžu pocítiť obyvatelia v Senci, Galante, Dunajskej Strede, Šali, Komárne, Nových Zámkoch a Leviciach.

Výstrahy platia od 14.00 h. do 18.00 h.

V pondelok platia výstrahy pre niektoré oblasti Bratislavského, Banskobystrického, Nitrianskeho a Trnavského kraja

Zdroj: SHMÚ | Foto: SHMÚ, ellsworth.af.mil