Slovensko žiada o vytvorenie špeciálnych cestovných pasov – tie by mali slúžiť ako potvrdenie o vakcinácii, prekonaní ochorenia Covid-19 alebo o čerstvom negatívnom teste. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyzval na vytvorenie tzv. digitálneho „zeleného pasu“.

V statuse na Facebooku to po rokovaní európskych lídrov napísal aj premiér Igor Matovič. „Veľmi potrebujeme spoločné európske riešenie, ktoré bude moderné a rovnaké pre každého. Niektoré krajiny sú ale opatrné. Mrzí ma, že sme dohodu ani dnes nenašli a pokračovať budeme opäť v marci. Znamená to, že krajiny si budú vytvárať svoje vlastné certifikáty a potom sa spoločné riešenie bude hľadať oveľa ťažšie. Chceli by sme, aby s návrhom prišla Európska komisia,“ vysvetľoval Matovič.

Kancelár Kurz vysvetlil, že zelený pas by sa mal zaviesť už na jar, a keď nie v celej Európe, tak aspoň na národnej úrovni po dohode s ostatnými štátmi, ktoré podporujú takéto riešenie. Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober vyzval v tomto smere na nájdenie celoeurópskeho riešenia a zodpovedanie zostávajúcich otvorených otázok.

Viacero krajín prišlo s rovnakým návrhom, ale Európska Únia vytvorenie špeciálnych pasov či certifikátov odmieta. Krajiny ako Nemecko a Francúzsko chcú počkať, Grécko, Taliansko či Španielsko tlačia na vytvorenie certifikátov najmä kvôli blížiacej sa letnej sezóne.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Foto: NCZI, bot.media, Pixabay | Zdroj: ta3.com