Hrozí na Slovensku vybielená štátna kasa? Ekonómovia dvíhajú varovný prst pred desivým scenárom, ktorý by mohol nastať už o pár rokov. Hlavným dôvodom má byť pritom jeden krok vlády, ktorý odsudzujú viacerí kritici.

Majú sa Slováci báť, že raz skončíme s vybielenou štátnou pokladnicou? Ekonómovia totiž varujú pred možným scenárom, ktorý by našej krajine hrozil, ak by súčasné zákony platili aj najbližších 30 rokov. Veľkú vinu pritom nesú zákony, ktoré v poslednom období schválila naša vláda.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť varovala, že Slovensko nevyužilo správne dobré časy, kedy sa našej ekonomike maximálne darilo a kompetentní nemysleli na fakt, že slovenské obyvateľstvo starne a treba sa preto k tejto situácii postaviť čelom. V reportáži televízie Markíza upozorňujú, že najviac peňazí nám v budúcnosti zhltne zdravotníctvo, čo súvisí so starnutím populácie. Situáciu pritom zhorší aj zastropovanie dôchodkového veku.

Ďalšiu záťaž pre našu ekonomiku predstavujú aj početné sociálne balíčky, ktoré schválila naša vláda v posledných mesiacoch. Ministerstvo financií ale optimisticky dodáva, že žiadny zo zákonov nemusí byť definitívny a že na najbližšie tri roky vypracovali vyrovnaný rozpočet. Znamená to teda, že o tri roky bude musieť v oblasti balíčkov dôjsť k výraznej zmene?

Ekonómovia varujú pred zastropovaným dôchodkom aj sociálnymi balíčkami

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: YouTube, Pixabay, Pexels