Pre pokračujúcu inváziu na Ukrajine boli na Rusko uvalené viaceré sankcie. Kremeľ na oslabenie ekonomiky a meny zareagoval novým dokumentom, podľa ktorého majú odberatelia platiť Rusku za plyn len rubľami, alebo dôjde k jeho vypnutiu. 

Kremeľ potvrdil, že platby v rubľoch požaduje od 1. apríla. Na tento krok zareagovalo Francúzsko aj Nemecko odmietavo a viaceré krajiny upozorňujú na porušenie zmluvy, podľa ktorej je platba stanovená v eurách či dolároch. Premiér Eduard Heger uviedol, že Bezpečnostná rada vidí potrebu funkčných scenárov v prípade vypnutia dodávky plynu na západ, vrátane Slovenska. Za posledné dni sa pritom objemy v podzemných skladoch zväčšili o deväť percent a, našťatie, sa končí vykurovacia sezóna.

Napriek tomu by nás odstavenie ruského plynu zasiahlo, ako prvé by krízu pocítili podniky, až neskôr domácnosti. Európska únia sa snaží o hľadanie alternatívnych riešení a zdrojov, aby sa tak znížila závislosť od východného dodávateľa. Kľúčovým je preto dokončenie prepojovacieho plynovodu s Poľskom a určité množstvo by sme mohli čerpať cez Lanžhot či Baumgarten. Situácia by však v prípade zastavenia kohútika bola nepriaznivá aj pre samotné Rusko, ako ekonomicky, tak aj technicky. Po niekoľkých týždňoch zatláčania plynu do zásobníkov by sa totiž narušil tlakový režim v ložiskách a Putin by tak napokon musel plyn pustiť.

K situácií sa v relácii RTVS Sobotné dialógy vyjadril aj predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Peter Kmec (Hlas-SD). Krúpa uviedol, že reálnosť plynovej hrozby závisí od toho, či Putin plyn použije ako politický nástroj. Myslí si však, že ani Rusko by nedopadlo najlepšie: “Myslím si, že veľa alternatív nemajú. Popri sankciách, popri embargu, keby vypli plyn, tak sa môžu sťahovať do zemľaniek. Jednoducho skončili, nemajú z čoho žiť,“ uviedol. Kmec zas dodal, že Slovensko by malo mať jasný plán, ako v takom prípade postupovať. „Slovensko sa musí pripojiť a byť aktívne predovšetkým na európskej úrovni, pretože 85 percent plynu dovážame z Ruska. Na rozdiel od krajín, ktoré sú menej závislé,” myslí si.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: RTVS │ Foto: YT/Global News, BBC News