Známy slovenský politik, ktorý pred časom odišiel do ústrania, prezradil pri príležitosti Medzinárodného dňa duševného zdravia nečakanú informáciu zo svojho súkromia. Aj on si prešiel kratším obdobím, kedy ho zachvátili depresívne stavy, a dokonca mu hlavou prebehla myšlienka na samovraždu.

Bývalý prezident Slovenska a niekdajší aktívny politik Andrej Kiska sa pri príležitosti Medzinárodného dňa duševného zdravia rozhodol otvoriť svoju 13. komnatu. Na sociálnej sieti zverejnil úryvok z pripravovanej knihy, kým o pár dní neskôr prijal pozvanie na rozhovor pre Denník N, kde otvorene prehovoril o svojom kratšom období depresie.

Prvýkrát sa s nepríjemnými pocitmi stretol krátko pred 40-kou. “A pamätám si, že bolo obdobie asi štyroch-piatich dní, keď som sa dostával do stavu stále hlbšej a hlbšej depresie, ktorú som si na začiatku začal spúšťať sám, ale nevedel som sa z nej dostať,” priznáva. Exprezident vtedy celé dni preležal a prespal: “Moje myšlienky boli bezútešné a chmúrne, dokonca sa tam zjavovali záblesky pocitu o zmysle života, o samovražde,” dodal.

Z nepríjemného stavu ho napokon dostalo to, že začal chodiť medzi ľudí, depresia sa však ešte na krátky čas objavila znovu po jeho odchode z politiky. “Hoci ste v obklopení svojich najbližších, ľudia vás majú radi, nikto vám nerobí nič zlé. Aj tak som sa do takého stavu dostal,” uvádza. Dnes sa zamýšľa, že spúšťačom bol zrejme pocit neužitočnosti. Manželke napokon sľúbil, že ak sa takéto pocity vrátia, vyhľadá odbornú pomoc. O duševnom zdraví hovoria niektorí opoziční politici i v súvislosti s Igorom Matovičom, ktorý sa nedávno vyjadril k se*uálnej orientácii.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: FB/Andrej Kiska, YT/Denník N