Slovensko pred pár hodinami prišlo o veľkú osobnosť, ktorá bola vo vedeckých kruhoch mimoriadne obľúbenou. Muž s brilantným mozgom sa stal vzorom pre mnohých kolegov, ktorí na neho nedali dopustiť. Jeho posolstvo a tvrdá práca budú zaiste inšpiráciou aj pre mladšie generácie.

Vo veku 63 rokov zomrel jeden z najvýznamnejších slovenských matematikov. Marek Fila bol svetovo uznávaným vedcom s najvyšším Hirschovým indexom. Bol vedúcim Oddelenia aplikovanej matematiky na Univerzite Komenského v Bratislave.

Fila v začiatkoch svojej kariéry úzko spolupracoval s Tokijskou univerzitou v Japonsku, pričom sa s jej členmi pravidelne navštevoval kvôli vedeckým prácam. Dlhé roky bol stabilnou súčasťou Fakulty matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského. ,,Odchodom profesora Mareka Filu stráca slovenská i svetová kultúrna a vedecká obec významného človeka a dejateľa,“ uviedol dekan matematickej fakulty Daniel Ševčovič.

Vynikajúci odborník bol otcom slávneho maliara Rudolfa Filu, ktorého diela viseli v galériách či múzeách na Slovensku, no aj v zahraničí. Jeho matka Dorota Filová bola známou reštaurátorkou. Umelecké vlohy sa na matematika nepreniesli, no zdedili ich jeho deti. Syn Lukáš je novinárom a zároveň členom skupiny Korben Dallas. Dcéra Natália je zase úspešnou architektkou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: bratislava.zoznam.sk, fmph.uniba.sk  |  Foto: fmph.uniba.sk, Pixabay