Pred pár hodinami sa na verejnosť dostala smutná správa. Vo veku 88 rokov nás navždy opustil známy slovenský dramatik a spisovateľ. Informáciu na sociálnej sieti priniesol jeho zarmútený syn. Umelec mal na svojom konte množstvo divadelných i rozhlasových hier či televíznych scenárov. 

Vo veku 88 rokov odišiel v nedeľu na večný odpočinok Ján Solovič. Správu o úmrtí slovenského dramatika a spisovateľa uviedol na sociálnej sieti jeho zronený syn Ivan Solovič. Umelec bol pri zrode množstva divadelných či rozhlasových hier, ale aj televíznych scenárov.

Rodák z Pliešoviec vyštudoval odbor divadelnej dramaturgie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Počas svojej kariéry pracoval v Československom rozhlase ako dramaturg, neskôr ako umelecký šéf. V rokoch 1984 až 1989 bol taktiež predsedom Zväzu slovenských spisovateľov.

Až do svojho dôchodku pôsobil ako docent televíznej a filmovej dramaturgie na VŠMU. Spomedzi diel sa zaslúžil o vznik Torunského génia, Poslednej hrmavice, Nepokojnej mladosti, Súhvezdia draka či Žobráckeho dobrodružstva. Napísal taktiež divadelné hry Meridián, Zlatý dážď, Zvon bez veže či Strieborný jaguár. Z rozhlasových hier patrí do jeho portfólia Prešporská predohra, Ruky pre Luciu, Prvý dialóg s vami, Druhý dialóg s vami alebo Rekomando. V roku 1963 napísal napríklad aj rozprávkovú knižku pre deti Výlet nad oblaky.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Ivan Solovič │ Foto: YT/Televízia TA3