Slovensko zasiahla ďalšia smutná správa. Len nedávno odišla na večný odpočinok mladá talentovaná herečka, ktorú zrazilo vozidlo na priechode pre chodcov. Pred pár hodinami sa na sociálnej sieti objavila aj správa o úmrtí významného slovenského novinára, spisovateľa a prekladateľa.

Vo veku 90 rokov zomrel vo štvrtok najstarší slovenský novinár Ladislav Švihraň. Smutnú správu zverejnil na sociálnej sieti jeho vnuk Ivor Švihraň: “Zbohom, starý otec,” napísal k čiernej fotografii.

Novinár, spisovateľ a prekladateľ pôsobil ako redaktor v denníku a neskôr i v nakladateľstve Smena. V roku 1970 vydal svoj knižný debut s názvom Kulturizmus ducha. Postupne sa zaradil medzi najvydávanejších slovenských autorov, pričom jeho texty možno nájsť vo viacerých učebniciach slovenského jazyka a literatúry.

Historické náučné články publikoval dokonca aj pred dovŕšením 90. roku života. Okrem toho sa venoval prekladateľskej činnosti, najmä do poľštiny a ruštiny, či písaniu rozhlasových pásiem. Za svoju činnosť dostal medzinárodné aj slovenské ocenenia, napríklad Cenu Vojtecha Zamarovského a Cenu Egona Ervína Kischa.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Ivor Švihraň │ Foto: FB/Slniečko