Ilustračná foto

Bývalý slovenský prezident zomrel v bratislavskej nemocnici. 

Vo veku 86 rokov zomrel náš prvý slovenský prezident Michal Kováč. Kováča previezli 30. septembra na kardiologickú jednotku intenzívnej starostlivosti, kde bol v umelom spánku. Po víkende sa mu zdravotný stav zlepšil, dýchal bez prístrojov a nebol v umelom spánku. Teraz svoj boj o život prehral. Kováč zomrel v stredu 5.októbra okolo 20.00 večer na zlyhanie srdca, informujú topky.sk. Okrem iných zdravotných problémov bojoval aj s Parkinsonovou chorobou.

K úmrtiu Michala Kováča sa vyjadril aj aktuálny prezident Andrej Kiska. “Odišiel prvý prezident moderného slovenského demokratického štátu,” povedal Kiska. Tvrdí, že bol prezidentom v zložitom období, pričom zvádzal bezohľadný a surový zápas o budúcnosť Slovenskej republiky na mape Európy a sveta. Hovorí o tom, že aj jeho zásluhou sme nezišli úplne z cesty a postupne sme sa dostali do európskej rodiny slobodných národov.

Je poľutovaniahodné a aj charakteristické pre našu dobu, že sa nedožil aktov justičnej spravodlivosti za únos jeho syna, po ktorých tak veľmi túžil, tak ako neboli napravené morálne a materiálne krivdy z prvých rokov,” dodal smutne Kiska.

Kováča zvolili v roku 1993 za prvého prezidenta, ktorým bol do roku 1998. Mal nezhody s Vladimírom Mečiarom, ktorý bol premiérom a predsedom HZDS. Bol o ňom nakrútený aj dokumentárny film Jeden deň prezidenta. Kováčovo rodisko bolo v obci Ľubiša (okres Humenné). Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Do roku 1989 pracoval v oblasti bankovníctva. Obdržal viacero domácich a zahraničných vyznamenaní.

Zdroj: Facebook/Andrej Kiska, topky.sk | Foto: Facebook, commons.wikipedia.org