Zo sveta slovenskej folkoristiky sme prijali ďalšiu smutnú správu. Pred niekoľkými dňami nás navždy opustil významný umelec z Detvianskej Huty, ktorý v roku 2019 získal za svoju celoživotnú prácu ocenenie titulom majstra ľudovej umeleckej výroby. 

Pred niekoľkými dňami odišiel na večný odpočinok Ján Trebula z Detvianskej Huty. Smutnú správu priniesla na sociálnej sieti oficiálna stránka Ústredia ľudovej umeleckej tvorby. „S hlbokým zármutkom oznamujeme, že nás navždy opustil výnimočný človek, majster ľudovej umeleckej výroby, Ján Trebula,“ píše.

Majster sa už ako chlapec dostal k šesťdierkovým píšťalám, ktoré vyrábal jeho starý otec. Neskôr sám hrával na viacerých hudobných nástrojoch ako sólista, no aj vo folklórnych zoskupeniach. Napokon začal nástroje ako fujary či píšťalky vyrábať a pri svojom remesle zotrval celý život. Ústredie poznamenalo, že každému vyrobenému nástroju vystavil rodný list.

Svoje umenie potom predstavoval na remeselných podujatiach, ktoré sa konali u nás aj v zahraničí. V roku 2019 získal za svoju celoživotnú prácu ocenenie v podobe titulu majster ľudovej umeleckej výroby. „Odpočívajte v pokoji, pán majster,“ odkazujú majstrovi zo stredného Slovenska do neba. Pred niekoľkými dňami nás opustili aj významné herečky Soňa Valentová a Marína Kráľovičová.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/ÚĽUV │ Foto: YT/ÚĽUV