Fanúšikovia francúzskej kinematografie smútia. Vo veku 91 rokov zomrel slávny režisér, ktorý sa zaslúžil o novátorský prístup k točeniu filmov. Zanechal za sebou významné a ocenené snímky, pričom spolupracoval s hereckými hviezdami ako Belmondo či Bardot.

Libération oznámil smutnú správu, že vo veku 91 rokov zomrel Jean-Luc Godard. Slávny režisér patril k predstaviteľom francúzskej novej vlny, ktorý sa zaslúžil o viaceré novátorské prístupy v kinematografii.

Godard pochádzal z rodiny viacerých známych a významných ľudí z rôznych oblastí. Hoci študoval na niekoľkých francúzskych školách, štúdium sa mu ani raz nepodarilo dokončiť a už v tom období sa začal schádzať s filmovými kritikmi a formovať prvý filmový klub. Svoj prvý film natáčal v roku 1955 a opisoval skúsenosti robotníka na stavbe priehrady vo Švajčiarsku.

Najslávnejšia snímka Godarda Na konci s dychom (1960), na ktorej spolupracoval s Jeanom Paulom Belmondom, získala Strieborného medveďa na berlínskom festivale. Okrem toho režíroval aj filmy ako Žena je žena, Žiť svoj život, Alphaville či Pohŕdanie, pričom spolupracoval i s nádhernou Brigitte Bardot. V roku 1969 natočil v Prahe film Pravda o situácii v Československu, s ktorým mu pomáhala česká režisérka Věra Chytilová. Posledná dokumentárna snímka režiséra s názvom Kniha obrazov je z roku 2018. Umelec bol dvakrát ženatý, v obidvoch prípadoch s herečkami. Česko zas zarmútilo úmrtie obľúbeného speváka.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

 

Zdroj: liberation.fr │ Foto: Twitter