Slovenský folklór utrpel v priebehu pár dní veľkú stratu. Do umeleckého neba totiž odišli až štyri mená, ktoré svojím tancom či hudbou rozveselovali Slovákov v rôznych kútoch Slovenska. Folklórne súbory im venovali do neba posledné rozlúčkové odkazy. 

Medzi muzikantami a folkloristami, ktorí nás v týchto dňoch opustili, je Daniel Žember zo Žiaru nad Hronom. Umelec pôsobil v speváckej skupine Sekera a poslednýkrát vydýchol 12. januára vo veku 83 rokov. Česť jeho pamiatke vzdalo na sociálnej sieti aj vedenia mesta, ktoré si pripomenulo jeho aktivity počas stavania Mája, jarmoku a iných príležitostiach.

Vo veku 66 rokov odišiel na večný odpočinok Ľubomír Jarolín z Oravy. Hudobník rozdával radosť na severe Slovenska, pričom smutnú správu prinieslo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. „Tradičná kultúra na Orave stratila významnú osobnosť, vychovávateľa generácií, priateľa a nadšenca pre folklór,“ uviedli so smútkom na sociálnej sieti.

Ťažké chvíle zažívajú aj v kapele Grinavanka z Pezinka, kde pôsobil Pavol Sandtner. 48-ročný hudobník zomrel 13. januára náhle a nečakane. „Vyslovujeme úprimnú sústrasť manželke, deťom, otcovi, sestrám, celej rodine, blízkym, spolužiakom a všetkým, ktorým bude chýbať. Odpočívaj v pokoji, Paľko,“ odkázali do neba.

So smrťou hudobníka sa musia vyrovnať aj vo folklórnom súbore Rozsutec. 12. januára ich po tragickej dopravnej nehode opustil len 37-ročný Ján Rybár. Polícia informovala o nehode pri Kremnici, pri ktorej sa auto spolu s vodičom prepadlo do 25-metrovej rokliny. „Dňa 12.1.2023 nás nečakane a tragicky opustil náš bývalý primáš, skvelý muzikant a hlavne kamarát Janko Rybár. Svojím umením výrazne prispel k sláve folklórneho súboru Rozsutec,“ uviedol zarmútene súbor. V decembri zomrel taktiež významný majster a umelec z Detvianskej Huty.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: FB/Mesto Žiar nad Hronom, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, DH Grinavanka, Aktivity Grinava, Folklórny súbor ROZSUTEC