Divadlo SND prechádza aktuálne vážnou krízou a zamestnanci zvažujú vzburu. Udalosti posledných týždňov sú škandalózne a situáciu bude musieť riešiť aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková. 

Divadlo SND malo už v minulosti na krku opletačky kvôli rekvizitám na javisku, ktoré mali ohrozovať zdravie zamestnancov, no tentokrát ide o niečo oveľa závažnejšie. Aj napriek tomu, že divadlo aktuálne prázdninuje, podľa informácii Plusky je otvorenie ďalšej sezóny viac ako otázne. SND sa má totiž nachádzať vo finančných problémoch a pod vedením Mariána Chudovského, ktorý prebral žezlo po Marekovi Maďaričovi, sa v papieroch objavujú mínusové čísla. Rovnako sa divadlo nachádzalo v 700-tisícovom mínuse aj vo výročnej správe za rok 2017.

Ako sa zdá, ohrozený má byť celkový chod divadla, pričom sa malo siahnuť aj na platy zamestnancov. Technické zložky, teda maskérky, garderóby, technici, zvukári, osvetľovači či strojníci nedostali výkonnostné odmeny. Podľa zákulisných informácii majú pritom zarábať niečo medzi 500 až 700 eur, takže im bonusy za prácu rozhodne chýbajú. Situáciu tak bude musieť riešiť aj ministerka kultúry Laššáková, ktorá údajne sleduje hospodárenie v SND a jeho dosah na ďalšiu divadelnú sezónu. Generálny riaditeľ Chudovský sa k situácii zatiaľ vôbec nevyjadruje a údajne aktuálne čerpá dovolenku. Dianie okolo SND ale bude vyžadovať rýchle jednanie, pretože zamestnanci vrátane samotných umelcov už majú pripravovať vzburu.

Zdroj: pluska.sk │ Foto: Wikipedia, Facebook