Tesne pred moratóriom v roku 2020 bývalá vláda schválila 13. dôchodky. Bolo zrejmé, že strany Smer-SD, SNS a MOST-HÍD chceli získať na poslednú chvíľu ďalšie politické body. Od toho momentu sa vyplatenie dôchodkov stalo predmetom mnohých diskusií na parlamentnej pôde, no napokon sa penzisti aj tento rok dočkajú finančného prilepšenia.

Sociálna poisťovňa informovala poberateľov starobného, predčasného starobného, invalidného dôchodku, ako aj poberateľov vdovských, vdoveckých a sirotských penzií o vyplácaní 13. dôchodkov. „Sociálna poisťovňa automaticky posúdi nárok na 13. dôchodok, určí jeho výšku a vyplatí ho v novembrovom termíne, v ktorom dôchodca dostáva pravidelný mesačný dôchodok. O 13. dôchodok teda nie je potrebné žiadať,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku poisťovne.

Maximálna výška 13. dôchodku na rok 2021 predstavuje sumu 300 eur, ktorú dostanú penzisti s mesačným dôchodkom menším ako 218,06 eura. Dôchodcovia, ktorí poberajú mesačnú sumu vyššiu ako 912,50 eur, dostanú minimálnu sumu 50,01 eura. Tradičnú jednorazovú dávku dostane viac ako 1 418 000 penzistov.

Vypočítajte si výšku 13. dôchodku >>>TU<<<

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: socpoist.sk  |  Foto: Pixabay, FB/Sociálna poisťovňa