YouTube patrí medzi mimoriadne obľúbenú stránku, ktorú denne navštívi množstvo ľudí po celom svete. A práve táto sociálna sieť oslavuje v týchto dňoch len 12 rokov.

Prvé zverejnené video uzrelo svetlo sveta 23. apríla 2005 a nieslo názov Me at the zoo (prel. Ja v zoo). Zo začiatku nezaujalo príliš veľa divákov, no za 12 rokov pôsobenia sa na ňom nazbieralo už neuveriteľných 38 miliónov zhliadnutí.

Sociálna sieť YouTube patrí spoločnosti Google, založili ju traja pôvodní zakladatelia služby PayPal – Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim vo februári 2005. O rok na to sa YouTube stal najrýchlejšie rastúcou stránkou v histórii a odkúpila ho spoločnosť Google. Každý rok YouTube odovzdáva ceny za najlepšie videá, toto ocenenie sa nazýva YouTube Awards a môže ho získať ktokoľvek, kto ukáže talent a zaujme.

Už v máji 2011 mal YouTube v priemere 3 miliardy videní za jeden deň, v roku 2012 to bolo už 4 miliardy a za každú minútu bolo nahraných 60 hodín videa, dnes je to už neuveriteľných 300 hodín videa. Okrem iného je dostupný v 76-tich jazykoch a denne ho navštívi  30 miliónov užívateľov. Výber videí je neobmedzene veľký, sociálna sieť vysiela aj naživo. Stala sa veľmi populárnou hlavne vďaka youtuberom, dnes si na tejto sociálnej sieti zarába mnoho nie len zahraničných, ale aj slovenských ľudí. Vo svete sa táto profesia berie už úplne normálne, ľudia ju robia na plný úväzok a žijú si veľmi dobre. Najlepšie zarábajúcim youtuberom v súčasnosti je Pewdiepie, ktorý má momentálne viac ako 36 miliónov odberateľov. YouTube je hlavne pre mladých ľudí náhrada televízie, ktorá sa pre túto skupinu ľudí dostáva do úzadia.

Foto: Pixabay.com | Video: YouTube