Len nedávno varoval profesor Krčméry pred novou juhoafrickou mutáciou koronavírusu, ktorý môže byť smrteľnejší ako jeho predchodca. Následne sa v nitrianskej nemocnici objavil pacient, ktorý pricestoval z Afriky a u ktorého existuje možnosť nákazy práve týmto zmutovaným variantom. Dnes sa hovorí o najnovšej mutácií na Slovensku.

Najnovší variant s názvom B.1.258 sa mal podľa slov Mareka Krajčího dostať na Slovensko z Čiech, pričom pôvodnou krajinou má byť Taliansko. Na novú mutáciu koronavírusu, ktorá je infekčnejšia ako jej predchodca, sa prišlo po analýze jesenných vzoriek zo Slovenska, pričom zmutovaný vírus potvrdili okrem Čiech aj vo Švédsku, Dánsku, Rakúsku a Poľsku. S vedeckým zistením prišiel portál Virological.

Hovoríme to už niekoľko týždňov. Je to o vzorkách z novembra a decembra napríklad z Trenčína a z plošného testovania,” uviedol pre SME virológ Boris Klempa. Medzi slovenskými vzorkami sa pritom mutácia potvrdila u 25 % zo 72, kým v českých vzorkách bola potvrdená až u 59 % z 251 vzoriek.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sme.sk, virological.orgFoto: YT/SME, HNtelevízia