Šokujúca skúsenosť zo slovenskej nemocnice?! Zákrok priamo na izbe!

Dátum:

Kým Slovákov momentálne bičuje koronavírus, v dôsledku ktorého je ostro sledované nielen dianie v parlamente, ale aj na infekčných oddeleniach, v nemocniciach dochádza k prípadom, ktoré taktiež rezonujú širokou spoločnosťou. Hovorí o tom i nedávna skúsenosť istého Filipa s rozsiahlym infekčným zápalom v kolene, ku ktorému došlo v dôsledku predchádzajúcej operácie.

Na sociálnej sieti Facebook sa iba pred pár hodinami objavil príspevok Filipa T., ktorý absolvoval operáciu kolena, pričom mu po štyroch dňoch na lôžku vystúpili teploty do výšky 38,5 stupňa. Ako ukázali následné testy, mladík mal v dôsledku zákroku rozsiahly infekčný zápa vyžadujúci akútne riešenie. Operujúci lekár mal známeho v nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch, kde sa ho ujal doktor Ján H. s tým, že ak by sa niekto pýtal, sú rodinní príbuzní.

Po rýchlych predoperačných vyšetreniach sedel Filip pred sálou, kde sa malo podľa jeho slov rozhodovať, či ho vôbec budú operovať, alebo nie. „Operácia spočíva v tom, že vám v čiastočnej alebo kompletnej anestéze zavedú jednu hadičku tesne nad koleno do stehna a druhú pod koleno. Tá vrchná hadička Vám potom do kolena pumpuje dezinfekciu a tá spodná to zase odvádza von. Takto to funguje dookola cca 5 dní v závislosti na závažnosti infekcie,“ vysvetlil pacient v rozsiahlom príspevku. Ako prezradil, po zákroku sa prebudil bez hadičiek, pričom mu bolo ozrejmené, že koleno mu bolo prepláchnuté jednorázovo. Problémom v situácii mal byť údajne riaditeľ nemocnice: „Túto verziu mi nepriamo potvrdil aj doktor Ján. H., ktorý mi povedal, že ho mrzí, keď na takéto hlúpe boje dopláca pacient.“

Nakoľko však mladíkovi hrozila rozširujúca sa infekcia, lekár sa mal rozhodnúť urobiť celý zákrok „na čierno“ priamo na nemocničnej izbe bez anestézy spodnej časti tela! „Ja som dostal dve ihly do kolena od bolesti. To je niečo, ako keď miesto auta dostanete štvorkolku. Štyri kolesá to má, motor tiež, ale auto to nieje ani omylom. Takže som si v podstate vďaka riaditeľovi Štefanovi Kóňovi naživo prežil, ako mi pod koleno do čerstvej rany pchali nožnice, ktorými tú ranu rozťahovali, aby sa tam zmestila hadička, následne tam dali takú kovovú ihlicu, aby sa to celé spriechodnilo a potom išla dnu hadička. Druhá hadička mala ísť nad koleno do stehna. Takže doktor zaživa kožu narezal skalpelom, ale opäť toto miesto potreboval zväčšiť, aby sa tam zmestila hadička. Takže znova nožnice do rany rozťahovanie, ihlica a nakoniec tú ranu vyhĺbil palcom, ktorý mi tam strčil skoro celý,“ priblížil proces pacient, ktorý nedokázal slovami opísať svoju bolesť. Hadička mu totiž bola zavedená až na tretí pokus, nakoľko ide o ťažký proces, ak pacient nie je uspatý.

Kým Filip veril, že celú bolestivú situáciu má za sebou a bude čakať už len na zlepšovanie zdravotného stavu, o deň a pol neskôr mu bola na rannej vizite opäť nameraná vyššia teplota. Ako prezradil, dostavili sa za ním dvaja ďalší lekári, ktorí mu mali oznámiť rozhodnutie riaditeľa nemocnice o okamžitom vybraní hadičky z kolena s tým, že dostane prepúšťaciu správu a majú sa o neho postarať tam, kde býva.

„Po tom, ako mi doktori odbalili nohu, som pozbieral zvyšky energie a odporu a povedal som, že si tie hadice vybrať nenechám v žiadnom prípade a nech sa ma nedotýkajú. Spýtal som sa ich, nech mi ľudsky vysvetlia, ako toto môžu robiť a či im je úplne jedno, že ma reálne ohrozujú na zdraví. Na to mi doktor Ľubomír K. odvrkol, že to neni jeho problém, sú to príkazy primára. Tak som im opäť zopakoval, že tie hadice mi tu z nohy jednoducho nevyberú a keď sa mi k tomu ešte raz priblížia, tak sa budem fyzicky brániť. Na to obaja odišli, že toto nie je ich boj a im to je jedno. Po 10 minútach sa doktor vrátil na moju izbu a oznámil mi, že mi teda hadice nechajú a budem sanitkou prevezený do bojnickej nemocnice, kam patrím,“ uviedol pacient, ktorý je momentálne so starostlivosťou absolútne spokojný.

Vyjadrenie riaditeľa nemocnice Piešťany

Vo veci sme oslovili aj samotného riaditeľa nemocnice v Piešťanoch, ktorý nás upovedomil, že v zariadení majú 200 lôžok, pričom 1/3 zamestnancov je momentálne z dôvodu pandémie koronavírusu práceneschopných. Nakoľko je aktuálne na Covid oddelení 43 ľudí, museli odložiť už 2 mesiace všetky plánované operácie. Ako uvádza MUDr. Kóňa, ktorí ročne zoperuje stovky podobných prípadov, pacient si pravdepodobne našiel súkromné zariadenie, kde mu zákrok vykonali, no neupresnili, čo sa stane, ak príde ku komplikáciám.

„Čo ma zarazilo je to, že ak niekto operuje daného pacienta, tak si následne rieši aj daný problém. Ale namiesto toho obvolávali lekárov a chceli, aby sme to zoperovali u nás,“ priblížil riaditeľ nemocnice, ktorý nebol lekárom informovaný o pacientovi a pred jeho operáciou mal prednosť pôrod dieťaťa.

„Chcem chrániť našu nemocnicu a mojich zdravotníkov, ktorí podávajú nadľudské úsilie, aby zvládli túto situáciu. V priebehu operácie len okrajovo spomeniem, ak operáter usúdi, že treba dať hadičky, tak ich treba dať, ak usúdi, že ich netreba dať, tak ich nedá. Nikdy som nedával žiaden príkaz, ako má daný operatér postupovať, pretože za priebeh operácie je zodpovedný on,“ ohradzuje sa voči obvineniam. Zároveň upozorňuje, že operatér sa po vizite a vzhľadom k lokálnemu nálezu rozhodol pre daný postup osobne, pričom ho s nikým nekonzultoval.

„Verím, že v tejto dobe budeme ďalej poskytovať urgetnú zdravotnú starostlivosť, ako sú
pôrody, chirurgické operácie, kde ľudia krvácajú, alebo liečbu zlomenín. A s ľútosťou musíme plánované zákroky odkladať tak, ako bol plánovaný zákrok u menovaného,“ uzavrel riaditeľ nemocnice.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Filip T.

Dora
Zn.: Vždy v centre diania s očami na stopkách! :)

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Minister školstva oznámil žiakom novinku: Tieto prázdniny sa RUŠIA!

Ministerstvo školstva pred pár týždňami prišlo s návrhom, ktorý...

Boris Valábik má toho dosť: Oficiálne končí na…!

Boris Valábik v roku 2017 oficiálne ukončil aktívnu hokejovú...

POLÍCIA zadržala známeho slovenského rapera: V aute mal mať…!

Nedávno zadržala polícia slovenského rapera Karla, ktorý mal pri...

Plačková má smolu: Na letisku ju opäť odchytila POLÍCIA!

Zuzana Plačková si len pred pár dňami mohla spolu...