Odborníci sa snažia počas pandémie koronavírusu upozorniť na riziká nákazy ochorením COVID-19, a zároveň odporučiť preventívnu liečbu, ktorá by zabránila infikovaniu. Momentálne však prebiehajú desiatky výskumov, ktoré postupne odhaľujú viac o možnosti chrániť sa pred nebezpečným vírusom.

Lekári i epidemiológovia počas prvej i druhej vlny pandémie odporúčali Slovákom, aby pravidelne užívali vitamín C a D na zvýšenie obranyschopnosti a budovanie si dobrej imunity. Rovnaké rady sa niesli aj v zahraničí, keď ešte nebola vytvorená vakcína proti ochoreniu COVID-19.

Vitamíny sú rozhodne dôležitým aspektom v boji proti koronavírusu, no profesor David Meltzer z univerzity v Chicagu chcel zistiť, do akej miery sú aj účinné. Predpokladal totiž, že ľudia s nedostatkom vitamínu D sa ľahšie a rýchlejšie nakazia v porovnaní s ostatnými, ktorí ho majú dostatok.

Jeho hypotéza sa potvrdila, pričom vo svojej štúdií uvádza, že 21,6 % respondentov, ktorí mali nedostatok vitamínu D, boli pozitívne testovaní na COVID-19. Je nutné upozorniť, že jeho vzorku tvorilo iba 489 ľudí, no rozdiely mali byť obrovské. Meltzer sa tak domnieva, že nízka hladina vitamínu D môže spôsobiť zvýšenú zraniteľnosť a nákazlivosť ľudí na nebezpečný vírus. Je tak odhodlaný vo svojom výskume pokračovať s väčším množstvom ľudí, aby získal dostatočné dáta.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: iflscience.com  |  Foto: Pixabay, depositphotos.com