Na školách sa chystá od začiatku septembra 2019 veľká zmena, ktorú zrejme čakal len málokto. Šokujúcu novinku predstavila ministerka školstva Martina Lubyová (SNS). 

Ministerka Lubyová predstavila pred pár hodinami verejnosti svoj veľký plán zmeny, ktorý chce aplikovať na základných školách už v septembri 2019. Z povinných predmetov chce definitívne vyškrtnúť anglický jazyk, ktorý je vo svete aj na Slovensku alfou omegou pre mnohé zamestnania.

Lubyová je však presvedčená, že deti by mali mať možnosť výberu a sami si zvoliť, ktorému jazyku sa chcú venovať: “Angličtina má veľmi dominantné postavenie, ale nemôžeme dopustiť, aby sme neovládali iné cudzie jazyky,” uvádza pre portál Aktuality. Odborníci ale dvíhajú varovný prst a upozorňujú na to, že žiaci, ktorí neovládajú angličtinu, môžu mať problémy pri uplatnení sa na trhu práce. Odborníci, opozícia aj pedagógovia sú rovnako už teraz zvedaví, ako sa táto reforma presadí v praxi a či nájdu dostatok učiteľov, ako aj učebných materiálov pre ostatné zvolené jazyky, keďže máme najviac dostupných kníh práve k obľúbenej angličitine.

Viacerí vystríhajú aj pred tým, že na druhom stupni si žiak musí zvoliť doplnkový jazyk, ktorým by sa zrejme napokon aj tak stala angličtina. Učitelia ale hromžia, že učiť sa angličtinu až na druhom stupni bude pre deti náročné a budú výrazne zaostávať za spolužiakmi, ktorí sa angličtinu učili od prvého ročníka. Aj na to má ale ministerka svoju odpoveď: “Na trhu práce sa uplatňujú lepšie schopnosti, ktoré sú vzácne. Znalosť angličtiny tak môže byť menšou konkurenčnou výhodou ako napríklad znalosť francúzštiny či taliančiny,” myslí si.

Zdroj: aktuality.sk │ Foto: Facebook