Štyria vyšetrovatelia NAKA, ktorí pôsobia vo veľkých kauzách, rovnako ako dočasný šéf inšpekcie, skončili po rozhodnutí Okresného súdu v Bratislave v kolúznej väzbe. V médiách sa objavili nové a šokujúce informácie, ktoré vrhajú na prípad nové svetlo. 

Právny zástupca vyšetrovateľov je presvedčený, že prípad stojí na vode a rovnako Daniel Lipšic uviedol, že sa obvinení vrátia naspäť do svojich funkcií. Ako skončí vojna, ktorá vypukla medzi Úradom inšpekčnej služby a Národnou kriminálnou agentúrou, je nateraz otázne. Na povrch však vyplávali šokujúce informácie, ktoré vnášajú do kauzy nové svetlo.

  • Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak uviedol pre Aktuality, že inšpekcia za éry Kaliňáka nebola takáto “akčná” a činná. Zastal sa obvinených vyšetrovateľov, ktorí mali rozpracovaných ľudí na inšpekcii, aj jednoznačným argumentom: “Snažili sa svoje poznatky preniesť do uznesenia, prokuratúra im to ani nezrušila, súhlasila s tým, takže aké protizákonné?” pýta sa.
  • Spišiak tiež poukázal na to, že šéfka antitímu Santusová sa ani dobrovoľne, ani po vyzvaní opakovane nedostavila na detektor lži, kde mala zodpovedať otázky ohľadne nadštandardných kontaktov s príslušníkmi SIS. Rovnako sa úrad nevyjadruje k jej vzťahu s bývalým šéfom Zaplatílkom.
  • Nadácia Zastavme korupciu upozornila na fakt, že v útvare kontroly, ktorý preveruje samotnú inšpekciu, pracujú dve známe tváre. Jednou je Andrea Perhácsová, ktorej manžel ako advokát obhajuje exšéfa inšpekcie Szabóa alebo aj Makóa. Ďalšou je jej zástupkyňa Andrea Stromčeková, ktorá je sestrou bývalého vysokopostaveného politika Smeru Viktora Stromčeka. Stromček v Smere skončil po zverejnení komunikácie s odsúdeným Kočnerom. Stromčeková nastúpila na úrad vo februári tesne pred voľbami.
  • Denník N informuje o tom, že krátko na to, ako námestník Jozef Kandera po použití paragrafu 363 zastavil stíhanie Pčolinského, ako aj ľudí z Úradu inšpekčnej služby, došlo k náhlej zmene. Generálny prokurátor Maroš Žilinka odvolal z funkcie prvej námestníčky Vladimíru Klimentovú a na jej miesto dosadil Kanderu. Klimentová je teraz namiesto Kanderu námestníčkou. Prokuratúra o zmene ani o jej dôvodoch neinformovala.
  • Obvinený spolupracujúci Peter Petrov alias Tiger uviedol podľa Aktualít vo svojej výpovedi, že jediný, kto ho navádzal na krivú výpoveď, je expolicajt Ján Kaľavský, ktorý svedčí proti NAKA vyšetrovateľom. Kaľavský sa podľa jeho slov chce vyšetrovateľom pomstiť za to, že obvinili jeho údajného kamaráta Petra Košča alias Pána X. “Uviedol, že toto svojim kolegom nedaruje, že si to nemali dovoliť, že vedeli, že sa s ním stretáva a že ho má v obálke ako informátora s krycím názvom seržant a že sa im pomstí, nájde si svedkov a zabezpečí ich trestné stíhanie,” vypovedal. Portál TVnoviny v máji zverejnil fotku, na ktorej bolo odparkované Kaľavského auto pred domom Košča v októbri 2020, pár dní po zadržaní špeciálneho prokurátora Kováčika.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: aktuality,sk, zastavmekorupciu.sk, dennikn.sk, tvnoviny.sk,  │ Foto: YT/Denník N