Koncom uplynulého týždňa Slovenskom otriasol rasistický škandál, kedy mala byť iba 11-ročná Lucia diskriminovaná pri prvom svätom prijímaní rodičmi ostatných detí. Po nahnevaných slovách mamy školáčky však prišiel nečakaný zvrat, keď sa k veci vyjadrili nielen tí, ktorí mali prítomnosť dievčatka atakovať, ale aj samotná cirkev.

Na sociálnej sieti Facebook sa uplynulý piatok popoludní objavil pohoršujúci status zúfalej matky, ktorej dcérka sa pripravovala na prvé sväté prijímanie. Mame 11-ročnej Lucie mala totiž zavolať katechétka s tvrdením, že ostatní rodičia sa voči malej školáčke búria a svoju druhú cirkevnú sviatosť bude musieť absolvovať v zadnej lavici, mimo ostatných detí. Trnavčania totiž mali prísť za kňazom farnosti a pod nátlakom žiadať, aby rómske dievčatko sedelo na inom mieste, ako ich potomkovia. Mimoriadne hrubý rasizmus voči bezbrannému dieťaťu napokon ukončil župan Jozef Viskupič, ktorý uviedol, že ak farár pristúpi na hru dospelých, osobne bude sedieť s diskriminovaným dievčatkom v lavici na kolenách.

O pár dní na to, kedy sa incident začal riešiť ako celospoločenský problém a vyjadrili sa k nemu stovky ľudí nielen na sociálnych sieťach, mali k prípadu čo povedať aj rodičia detí. Tí tvrdia, že atak rozhodne nenastal v otázke rasizmu, ale z dôvodu, že mnohí si zobrali v piatok dovolenku, aby mohli upratať kostol, pričom práve mamička Lucie sa na ničom nepodieľala. Dievčatko taktiež údajne neabsolvovalo prípravu ako iné deti, pričom na prijímaní malo byť bez problémov aj ďalšie rómske dieťa.

Kým hlasy Slovákov dávajú za pravdu odsudzovanému dieťaťu, nakoľko náboženstvo hlása svoje hodnoty ako: “Miluj blížneho svojho ako seba samého,” prípadne, že sme si všetci rovní, práve cirkev má na celú vec vlastný názor.

„Problém nastal pri poslednom nácviku detí v piatok 24. mája. Správca farnosti jasne reagoval pred rodičmi, že si praje, aby dieťa išlo na prvé sväté prijímanie s ostatnými a že ho nemožno diskriminovať, i keď je z inej školy a z inej farnosti. Zasadací poriadok jej dal miesto, na ktorom mala sedieť nie kvôli diskriminácii, čo dôrazne odmietame, ale pretože sa prihlásila neskoro a nezúčastňovala sa predtým na prípravách a nácvikoch. Napriek nepríjemným reakciám niektorých rodičov v sobotu ráno kňaz rozhodol, že dievčatko bude sedieť medzi ostatnými deťmi. Celá slávnosť prvého svätého prijímania prebehla pokojne a dôstojne,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku, pričom matka dieťaťa má mať nahrávku, v ktorej kňaz hovorí celkom rozdielne.

„Vyjadrujeme poľutovanie nad správaním rodičov, ktorí si v predvečer tohto významného dňa neželali, aby išlo dieťa z inej školy, z inej farnosti spolu s ich deťmi na prvé sväté prijímanie, a že spomedzi nich zazneli pravdepodobne aj nemiestne poznámky, ktoré sa protivia kresťanskému prikázaniu lásky,“ dodáva cirkev.

Celé vyjadrenie trnavskej farnosti si môžete prečítať >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk, abu.sk