Vojna na Ukrajine pokračuje už tri mesiace, pričom k dohode prímeria stále nedošlo. Slovensko pomáha východným susedom finančnou aj materiálnou podporou, za čo si minister obrany Jaroslav Naď vyslúžil ocenenie od ukrajinského minsitra obrany.

Vojnová situácia na Ukrajine zmenila podľa výsledkov prieskumu organizácie Globsec vnímanie Ruska a ich lídra Putina aj medzi Slovákmi. Kým pred napadnutím Ukrajiny považovalo veľmoc za hrozbu len 20 % opýtaných, v tomto roku sa počet zvýšil na 62 %. Časť obyvateľov pritom vníma Rusko ako strategického partnera kvôli závislosti na plyne.

Zároveň sa 34 % Slovákov cíti byť súčasťou západu, zatiaľ čo 51 % uprednostňuje postavenie našej krajiny niekde uprostred východu a západu. Našinci sa vyjadrili aj k prebiehajúcemu konfliktu na Ukrajine, kde je 50 % opýtaných presvedčených o tom, že práve Rusko je zodpovedné za konflikt. 16 % respondentov považuje za zodpovednú Ukrajinu a označuje ju za krajinu, ktorá utláčala rusky hovoriacu časť populácie. 28 % opýtaných sa domnieva, že Rusko bolo k invázii vyprovokované západom. Až 23 % Slovákov vnímalo Ukrajinu ako „bábku západu“.

Prekvapujúce boli aj výsledky prieskumu na otázku, či naši občania schvaľujú demokraciu ako vhodný systém vlády. Až 49 % opýtaných si naopak myslí, že pre Slovensko by bol najlepší silný líder, ktorý by nemusel rokovať s parlamentom či riešiť voľby. Tri štvrtiny opýtaných schvaľovalo súčasný demokratický systém. Samotného Vladimira Putina vníma pozitívne 24 % Slovákov, kým v Čechách sú to len 4 % respondentov. Českí susedia mali rovnako výrazne nižšie čísla aj v prípade podpory autokratického režimu či nevyhnutnosti invázie na Ukrajine.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: globsec.org │ Foto: YT/SME, NBC News