Bolo povinné testovanie Slovákov v novembri 2020 taká prevratná, jedinečná a oslobodzujúca zbraň, ako dodnes tvrdí premiér Matovič? Nová štúdia zameraná na túto svetovú ojedinelosť v boji proti pandémií bola zverejnená v prestížnom vedeckom časopise Science.

Tento týždeň bola uverejnená publikácia štúdie novembrového celoplošného testovania Slovenska. Autori projektu poukazujú na vysokú účinnosť celoplošného testovania, ktoré v spojení s prísnymi opatreniami prijatými 24. októbra minulého roka prispeli k 58-percentnému zníženiu prevalencie vírusu v neizolovanej časti populácie.

„Ak prihliadneme na to, že epidémia bola v tom čase v rastúcom trende (4.4 % denný rast), tak úspech tejto intervencie viedol až k 70 %-nému zníženiu oproti hypotetickému stavu, keby k intervencií nedošlo,“ vysvetľuje epidemiológ Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz MZ SR.

Pavelka je na zviditeľnenie Slovenska týmto spôsobom hrdý a krajinu považuje za svetového lídra v inováciách a boji proti Covid-pandémii. „Slovenské COVID dáta sa konečne dostávajú do svetovej pozornosti. Vo svetovej akademickej obci existuje konsenzus, že novembrová intervencia celoplošného testovania bola veľmi silným nástrojom na potlačenie epidémie COVID-19. Touto intervenciou sme si „kúpili“ skoro celý mesiac času a bez nej by sme museli mať omnoho dlhší a tvrdší lockdown, povedal Martin Pavelka.

Epidemiológ a šéf štúdie zároveň vyzýva občanov k pravidelnému testovaniu, ktoré je po očkovaní druhou najlepšou zbraňou proti šíreniu infekcie. Okrem Pavelku sa prieskumu venovali aj poprední svetoví epidemiológovia z londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny. Stefan Flasche píše: „Predstavte si túto intervenciu, ako keby vám horel dom a vy naňho z helikoptéry zhodíte veľké vedro vody. Niečo sa dostane na dom, niečo vedľa. Oheň úplne neuhasíte, avšak zamedzíte rýchlemu a veľkému požiaru.“

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MZSR, science.sciencemag.org | Foto: IG/igor_matovic_olano