Slovenskom v sobotu 10. septembra otriasla vlna zhrozenia. V reedukačnom centre v Galante vraj zneužívajú dievčatá. Média majú tieto informácie už rok, no doteraz o tom mlčali! Prečo?

[sociallocker]Poslankyňa NR SR, predsedníčka poslaneckého klubu strany SaS, Natália Blahová zverejnila v blogu Denníka N poburujúce informácie, podľa ktorých dochádza v reedukačnom centre v Galante k se*uálnemu násiliu na deťoch, respektíve mladých dievčatách.

Dnes pri tlačovej konferencií pani poslankyňa uviedla, že do prípadu sa zapojil aj prezident Andrej Kiska, ktorý sám zavolal prezidentovi policajného zboru a ten začal okamžite konať. Polícia postúpila prvé kroky práve v Galante.

natalia-blahova

Natália Blahová napísala blog na základe listinných dôkazov. Matka maloletej sa snažila dovolať pomoci všetkými zákonnými cestami, ale nič nepomohlo. Trestné oznámenia, podnet na prešetrenie, snažila sa spojiť s kolíznym opatrovníkom, dokonca sa domáhala pomoci u komisára pre deti. Nikto jej nepomohol, navyše momentálne sa nemôže so svojou dcérou, ktorá je umiestnená za bránami resocializačného zariadenia, ani spojiť. Nemá o nej žiadne informácie a odmietajú s ňou komunikovať. Cieľom pani poslankyne pri zverejnení tohto poburujúceho prípadu bolo, aby všetci kompetentní začali náležite konať. Taktiež trvá na tom, aby sa prípad vyšetril.

V blogu píše, že pani Drahomíra sa obrátila na sociálnu pracovníčku, aby jej pomohla riešiť začínajúci problém u jej 14-ročnej dcéry. Tá totiž začala schádzať na šikmú plochu a pohrávala sa s drogami. Sociálna pracovníčka matke poradila riešiť problém súdnou cestou. Natálií nariadili pobyt v re-edukačnom centre. A odvtedy sa začal kolotoč.

Po dvoch mesiacoch v centre sa dcéra matke s plačom priznala, že ju zneužil terapeut, ktorý sa mal o ňu starať. Matka sa rozhodla okamžite konať. Zavolala riaditeľovi, ako mohlo dôjsť k takej situácií a chcela podať trestné oznámenie. Po prosbách a slzách k tomu nedošlo, vraj sa o to postarajú a nechcú poškodiť dobré meno zariadenia. Matka s malou dušičkou teda vrátila dcéru do zariadenia, veď mala na to súdny príkaz. Po urputnej snahe dostať sa k dcére v najbližších dňoch zistila, že dcéra je ešte v horšom fyzickom aj psychickom stave, ako bola. Okamžite ju odviezla do nemocnice, kde ju vyšetrili na gynekológií a hematológií. Natáliin stav bol naozaj vážny. Lekári diagnostikovali dve pohlavne prenosné choroby. Dcéra sa podrobila liečbe a rok zostala doma. Po jednej hádke s matkou ušla z domu a skončila opäť v resocializačnom zariadení.

Nešťastná matka už nevedela, ako sa dovolať spravodlivosti. Nič nepomáhalo, a preto sa rozhodla prípad medializovať. Podľa svedeckých výpovedí však nejde o ojedinelý prípad. Se*uálne násilie tam vraj bolo spáchané na viacerých mladých dievčatách. Poslankyni Blahovej sa podarilo zhromaždiť svedecké výpovede matiek. Jedna z nich tvrdí, že k zneužívaniu dievčat malo dôjsť aj pri zájazdovej terapií, kde dotyčný pracovník mal ponúkať maloletým dievčatám alkohol, do ktorého nakvapkal omamné látky. Dievčatá mal vraj následne znásilniť. V týchto dňoch sa však na hrôzu matiek, mali vybrať z centra na ďalšiu zájazdovú terapiu do Chorvátska. Vrátia sa v priebehu budúceho týždňa.

Navyše ako sa zdá, veľa ľudí o tomto prípade vedelo a napriek tomu sa to začalo riešiť až po uverejnení blogu poslankyne a bojovníčky za práve detí. Podľa všetkého informácie mali aj média. Televízia Markíza v dnešných TvNovinách zverejnila reportáž o zneužívaní dievčat, ktorú natočili už pred rokom. Matka a klientka tohto centra hovorili o zneužívaní a o neštandardných postupoch zamestnancov a riaditeľa. Ten vraj po zistení, že sa o nich zaujímajú média, prišiel prosiť matku, aby reportáž stiahla, že sa osobne postará, aby sa všetko vyšetrilo a vyvodí dôsledky. Dcéru rodičom pred rokom vrátili, a tak sa matka rozhodla stiahnuť svoje vyhlásenie. A preto ani Televízia Markíza túto reportáž napokon neodvysielala.

Je to však dostatočný dôvod na to, aby sa takýto závažný problém zamietol pod koberec? Prečo sa človek domôže pomoci, až keď sa prípad zverejní v médiach? Ľudia vyjadrujú na sociálnych sieťach pobúrenie a znechutenie. Zároveň sa s hrôzou pýtajú, koľko je takých prípadov, o ktorých nevieme?

Zdroj: dennikn.sk, tvnoviny.sk | Foto: facebook.com, depositphotos.com
[/sociallocker]