Slovenskí dôchodcovia nie sú dlhodobo spokojní s výškou svojho starobného dôchodku, pričom situácia sa po inflácii ešte zhoršila. Vláda sa vzniknutú situáciu snaží zachrániť valorizáciou penzií či 13. dôchodkami, no najstarší občania sa aj naďalej boria s finančnými problémami. 

Ako informuje RTVS, po štátnej valorizácii dôchodkov sa počet seniorov s príjmom pod hranicou chudoby 491 eur znížil na 350-tisíc z celkového počtu dôchodcov 1,1 milióna. Podľa údajov EU SILC 2022 sa navyše znížilo riziko chudoby starších ľudí nad 65 rokov z 10,3 percenta na 8,1. Viaceré inštitúcie si však myslia, že mnohé skupiny obyvateľstva sú ohrozené chudobou.

Podľa Jednoty dôchodcov Slovenska a Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík by mali dostať od štátu viac pomoci. Predseda Jednoty dôchodcov Michal Kotian vidí problém v tom, že občania s najnižšími penziami boli valorizovaní taktiež len desiatimi percentami rovnako ako tí s najvyššími dôchodkami. Martin Halás z Inštitútu pre výskum rizík zas poukazuje na fakt, že životné minimum by sa malo určovať iným spôsobom.

Malo by pritom zohľadňovať výdavky na nájom a život jednočlennej i štvorčlennej domácnosti. Analytik INESS Radovan Ďurana však uviedol, že Slovensko má najnižší podiel seniorov na pokraji chudoby. Zároveň dodal, že výška penzie odráža jeho pracovnú aktivitu: „To, že má niekto nízky dôchodok, môže byť aj dôsledkom toho, že málo pracoval alebo mal nízke príjmy. My máme zásluhový dôchodkový systém, ktorý odmeňuje pracovnú aktivitu,“ poznamenal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: spravy.rtvs.sk | Foto: Unsplash