Štyri školáčky sa ráno namiesto do školy vydali ku kamarátke, aby tam spáchali hromadnú samovraždu. Ich životy zachránila jedna z nich. Mrazivý príbeh, ktorý otriasol Slovenskom, sa našťastie neskončil tragicky. 

[sociallocker]Štvorica školáčok z Martina sa vybrala ráno do školy. Patrícia (14), Kristína (14) a Nikolka (14) však namiesto toho zamierili ku najstaršej kamarátke Lucií (16). To, čo nasledovalo potom, bolo ako zo zlého filmu. Dievčatá sa pokúsili o hromadnú samovraždu: pojedli psychiatrické lieky, medzi inými Medrol, a všetko zapili alkoholom. Po krátkej dobe začala nebezpečná kombinácia účinkovať a dievčatá postupne upadali do bezvedomia. Našťastie, jedno z dievčat – Nikolka – sa rozhodlo lieky neužiť a okamžite privolať záchranku. Jej čin zachránil život všetkým dievčatám, pretože ak by sa rozhodla lieky pojesť aj ona, alebo by čo i len 10 minút váhala s privolaním pomoci, jej spolužiačky by už neboli medzi nami.

Ako uvádza Nový Čas, momentálne sú dievčatá stabilizované: “Dve 14-ročné dievčatá boli prevezené na jednotku intenzívnej starostlivosti a jedno 16-ročné na ARO v nemocnici v Martine,“ konštatoval hovorca záchranárov Jozef Minár. Rodičia, susedia aj spolužiaci sú šokovaní, keďže dievčatá poznajú ako usmiate a bezproblémové a pýtajú sa, prečo. Mama jedného z dievčat Jana (35) však prehovorila a pre cas.sk prezradila, že jej dcéra trpí dlhšiu dobu problémami: “Moja dcéra mi povedala, že chcela spáchať samovraždu a že svoj čin neľutuje. Trpí depresiami už rok, aj kvôli ťažkej rodinnej situácii chodíme k lekárke. Hneď sme doma začali veci riešiť tak, aby sa mohla vrátiť do iného prostredia. Ďakujem Nikolke za záchranu života mojej dcéry,” dodáva zronená mama.

skolacky sa pokusili o samovrazdu
Školáčky sú hospitalizované na psychiatrickom oddelení

Po stabilizovaní sa dievčatá momentálne nachádzajú na psychiatrickom oddelení a rozhodne sa o ďalšom postupe. Riaditeľka súkromnej základnej školy pre žiakov s vývinovými poruchami učenia je tiež zhrozená a podobné incidenty nie sú vôbec na dennom poriadku: “Sme šokovaní. Toto si história našej školy nepamätá,” uvádza Ľubica Hlavatá. Psychológ a pedagóg Miron Zelina však upozorňuje, že počet detí, ktoré sú takého niečoho schopné, stúpa. Začínať to pritom môže aj jemným sebapoškodzovaním a končiť samovraždou. Ako najlepšiu prevenciu odporúča nepodceňovanie detí, rozhovory a otvorenú, úprimnú komunikáciu s deťmi.

Zdroj: cas.sk | Foto: wikipedia.org[/sociallocker]