Slovenského pilota kanadskej leteckej spoločnosti Sunwing Airlines, ktorý sa na Silvestra posadil do kokpitu lietadla pod vplyvom alkoholu, prepustili na kauciu tisíc dolárov. Vo štvrtok ráno ho čaká súd, kde bude čeliť dvom trestným obvineniam. Tridsaťsedemročného Miroslava Gronycha našiel pod vplyvom alkoholu jeho kopilot a následne ho zadržala polícia. 

[sociallocker]Slovák mal riadiť lietadlo, ktoré 31. decembra mierilo s deväťdesiatimi deviatimi pasažiermi a piatimi členmi posádky na palube dopravného lietadla Boeing 737 z kanadského Calgary do mexického Cancúnu.

Let sa musel odložiť o niekoľko hodín, Miroslava Gronycha prepustili ešte v ten istý deň a polícia mu odobrala cestovný pas. Dostal v krajine zákaz riadiť akékoľvek lietadlovo štvrtok ráno sa postaví pred súd.

Tackal sa už v odletovej hale

Pilota pod vplyvom alkoholu si všimli zamestnanci už pred odletovou bránou, upovedomili preto kopilota. Ten ho potom našiel v kokpite preveseného na kapitánskom sedadle. Ihneď preto privolal políciu, ktorá ho v putách vyviedla z lietadla.

Gronych skončil vo väzbe s dvomi trestnými oznámeniami na krku. Hoci ho neskôr prepustili na kauciu, vzniesli voči nemu obvinenie z prevzatia zodpovednosti nad lietadlom v nespôsobilom stave.

2,4 promile v krvi ešte po dvoch hodinách

V Kanade je protiprávne, aby palubný personál nastúpil do práce do ôsmich hodín po konzumácii alkoholu. V leteckej spoločnosti Sunwing platí nulová tolerancia konzumácie alkoholu dokonca až do dvanástich hodín pred nástupom do služby. Osoba, ktorá tieto predpisy poruší, je pozbavená povinností a začne sa voči nej vyšetrovanie. Gronych však až trojnásobne prekročil limit 0,8 promile, čo už je trestným činom. V krvi mu ešte po dvoch hodinách namerali 2,4 promile.

Preveria aj českú spoločnosť

Gronycha zamestnávala pražská spoločnosť Travel Service, kde pracoval niekoľko rokov. Podľa jej vyjadrení ide o ojedinelý prípad v celej ich histórii. Dopravný úrad Slovenskej republiky však prešetrí, či nezlyhala aj pražská spoločnosť.

„Budeme žiadať podrobnú dokumentáciu zo školenia pilotov a zisťovať, nakoľko dôrazne ich upozorňujú a školia, že alkohol nesmú požívať dvadsaťštyri hodín pred letom,“ uviedol predseda Dopravného úradu Ján Breja.

Zdroj: cas.sk, pravda.sk | Foto: depositphotos.com
[/sociallocker]