Patrila k najúspešnejším športovkyniam všetkých čias, hoci už takmer polstoročie nesúťažila. Žiaľ, v utorok večer prehrala svoj posledný boj a ostane tak už len v spomienkach fanúšikov a srdciach jej známych a príbuzných. 

[sociallocker]Věra Čáslavská (nar. 3. mája 1942 v Prahe) sa dlhšiu dobu liečila na rakovinu, ktorú však poraziť nedokázala. Vo veku 74 rokov tak svet opustila jedna z najúspešnejších gymnastiek všetkých čias. Správu o jej smrti oznámil verejnosti Pavel Kosatík, muž, ktorý napísal jej biografiu.

“Rakovinu pankreasu nikto neporazil, aspoň som o takom nepočula. Napriek tomu som bojovala a hoci sa to zrejme zhoršuje, bojujem ďalej. Mám za sebou chemoterapie, pijem najrôznejšie čaje, šťavy, dostávam výživy. No aj tak zrejme nemám veľké šance,” povedala pred viac ako mesiacom Věra pri poslednom oficiálnom rozhovore.

Bývala gymnastka sa zapísala do dejín gymnastiky naozaj zlatým písmom. Z olympijských hier má jedenásť medailí, z toho rovno sedem má zlatý lesk. Najúspešnejšia bola v Mexiku v roku 1968, kde získala štyri zlaté a dve strieborné medaily. Okrem toho má aj štyri zlaté medaily z majstrovstiev sveta a jedenásť európskych triumfov. Najslávnejšie roky kariéry zažila v rokoch 1964-1968.

Zdroj: blesk.cz | Foto: anobudelip.cz, extrastory.cz
[/sociallocker]