Posledné týždne, kedy nielen Slovensko, ale doslova celý svet bojuje s nákazou COVID-19, sa stali mimoriadne ťažké pre mnohých občanov. Okrem skutočnosti, že sa v rámci bezpečnostných opatrení prerušilo vyučovanie na všetkých školách, prišli tisíce ľudí o pravidelný príjem. Na dno svojich síl však siahli predovšetkým zdravotníci, ktorí sú v dennom kontakte so smrtiacim vírusom.

S pandemickým ochorením koronavírus bojujú v prvej línii nielen pracovníci supermarketov, pôšť či upratovačky, ale, samozrejme, aj záchranné zložky. Práve pre nich sa krajinou neraz rozliehal symbolický “balkónový potlesk”, ktorý vyjadroval vďaku Slovákov. Kým zdravotníci opakovane opelovali na občanov jednoduchým heslom: “Zostali sme v práci pre vás, vy zostaňte doma pre nás,” istý záchranár sa na sociálnej sieti vyznal zo svojich pocitov. Sám si totiž uvedomuje, že hrdinami dnešných dní nie je len on sám, ale predovšetkým tí, ktorí musia živiť svoje rodiny.

Rozsiahly status záchranára

V skupine Nekŕmte nás odpadom anonymne zverejnil rozsiahly status, v ktorom hovorí o svojom vnímaní celej situácie.

“Ahojte, som zdravotnícky záchranár, pracujem už nejaký ten piatok vo svojom odbore a nepáči sa mi v dnešnej dobe pár vecí, ktoré by som chcel, aby laická verejnosť vedela. Z duše nenávidím pokrytectvo a faloš, no som jej súčasťou a nepáči sa mi to. Ako máme možnosť vidieť, všade po internete či v médiách kolujú informácie o tom, akí sme my záchranári, hasiči a policajti v poslednej dobe hrdinovia, ako ťažko „bojujeme“ v prvej línií. Čím to je? Ako to začalo? Neviem, ale nepáči sa mi, že všetci záchranári či všeobecne zdravotníci sa stavajú do role obete, alebo tzv. pseudohrdinstva.

Ľudia nás vidia ako hrdinov dnešnej doby, tlieskajú nám na balkónoch, dostávame obedy zadarmo, kávu zadarmo, pitný režim od Coca-coly, Birellu, sladkosti, bagety.. Na záchranárskych stránkach sa stanice fotia, čo všetko od ľudí dostali, laici len špekulujú, ako týchto „hrdinov“ dnešnej doby podporiť, ako im pomôcť prekonať to „utrpenie a bolesť“. Vyvediem vás z omylu, skutočnosť je ale úplne iná, počet výjazdov klesol cca o 30-40 %, máme pravidelné služby, menej nadčasov, pracujeme ako doteraz, robíme rovnakú prácu ako doteraz, akurát menej.. užívame si to.. s koronavírusom sme sa doposiaľ poriadne ani nestretli (1 400 nakazených z 5,4 milióna ľudí).. a aj tých 1 400 ľudí zväčša nepotrebovalo pomoc záchranárov. Policajti a hasiči detto.

Máme zatiaľ najlepšie obdobie a hlavne stály pravidelný plat. Súkromní podnikatelia, živnostníci, taxikári a rádovo desaťtisíce ľudí prišlo o prácu, nemajú ako platiť účty, hypotéku, leasing.. jednoducho krachujú.. Tým treba pomôcť, o nich by sa mal štát postarať, oni sú hrdinovia, že ostali doma. A my, čo máme pravidelnú mzdu, sme podľa spoločnosti chudáci v prvej línií a hrdinovia. Blbosť! Najviac neznášam heslo – zostali sme v práci pre vás, vy zostaňte doma pre nás. Myslíte si, že tí ľudia, ktorí sú doma a nemajú doslova čo žrať, by nechceli ísť do práce? Myslíte si, že zostať doma je jednoduchšie?”

Jednoducho nemám rád, keď sa záchranár stavia do role obete, pseudohrdinstva a vo falošnej pokore píše na sociálnych sieťach, ako riskuje svoje zdravie na pomoc iným. Riskuje svoje zdravie? Život? Dal by som mu znova spraviť test z BOZP! Áno, sú záchranky, ktoré robia testy na covid-19 a nezastavia sa, sú dobrovoľníci v stanoch, ktorí tam sedia 12 hodín a makajú v oblekoch a respirátoroch, sestričky na infekčnom detto.. oukej, zaslúžia si rešpekt. Veľká poklona zdravotníkom v krajinách ako Taliansko, Španielsko či Francúzsko, zaslúžia si potlesk a aj nejaké to občerstvenie, rešpekt pred nimi, sám neviem ako by som vydržal ťahať 24-ku niekde na ARO v obleku s respirátorom na tvári. Ale lezie mi krkom, že na Slovensku sa pre integrovaný záchranný systém zatiaľ dokopy nič nezmenilo a verejnosť nás vidí ako hrdinov, zdravoťáci si užívajú túto fejkovú krátkodobú slávu a doslova niekde žobrú o to, aby dostali viac vecí zadarmo.

Áno, som záchranár, ale tú prácu robím preto, lebo ma baví pomáhať ľudom – baví ma riešiť ťažšie veci ako autonehody, rôzne srdcové či mozgové príhody, ale aj banality, ako pomoc dôchodcom či mladším ľudom s bežnými často banálnymi ochoreniami. Doteraz nás zdravoťákov hejtovali, každý sa len sťažoval a hľadal chyby, najväčší strach máme z úradu pre dohľad, záchranka sa doteraz zneužívala, no zrazu to medializujú, doteraz sme boli pre spoločnosť hvná, no zrazu sme hrdinovia. Prečo? Že robím to čo doteraz? Že robím to, čo nikto doteraz nedocenil? Ďakujem, neprosím, neskoro. Ak si záchranár, hasič, policajt, zamysli sa. Áno, týmto si škodím, viem, sriem si do úst. Len chcem, aby si ľudia otvorili oči a poznali pravdu, nemôžem takto ďalej,” znejú slová neznámeho muža.

Písal to skutočne záchranár?

Na slová anonymného záchranára po pár hodinách reagoval Martin Babinský, ktorý pôsobí na totožnej pozícii približne 14 rokov. Vo svojom príspevku spochybnil hodnovernosť slov údajného pracovníka z prvej línie a kriticky popísal i postup Slovákov pri zraneniach či privolaní sanitky.

“Opíšem vám prácu záchranných posádok pred koronavírusom. Na AVL (zariadenie z GPS, na ktoré prijímame výjazd od operačného strediska) dostaneme pokyn na výjazd. Do dvoch minút musíme byť v sanitke a pohnúť sa zo stanice, pričom počas cesty k pacientovi zvažujeme postupy a iné. Počas cesty k pacientovi neraz riskujeme svoje životy vďaka “ohľaduplným” vodičom, ktorí sa ešte veľmi radi nalepia na zadný nárazník našej sanitky alebo nám dokonca robia predjazdcov,” nezdráha sa Babinský.

“Robime svoju pracu a dehonestacia zo strany kolegu uraza komunitu zachranarov, kde sa naozaj pracuje. Ak je zachranar zo stanice, kde nic nerobia, nech si vezme knihu a uci sa a nie vypisuje na soc.siete. Ja si naopak myslim uplne nieco ine ako dorycny udajny pan zachranar. Ludia v tomto obdobi ukazali spolupatricnost, videli sme co sa deje v okolitych statoch EU, a vsetci sme mali strach. Aj my zachranari. Vdacime vsak VSETKYM za to, ako sa to zvlada,” uviedol zdravotník, ktorý poukázal i na skutočnosť, aké katastrofálne následky má pandémia v iných krajinách.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Nekŕmte nás odpadom