Od marca minulého roka sa PCR testy či antigénne testy stali smutnou samozrejmosťou každodenného života. Mnohí sú nútení podstúpiť testy kvôli práci, rodinným príslušníkom či snahe uspokojiť vlastnú zvedavosť, či nie sú infekčnými pre svojich milovaných.

Diagnostikovanie ochorenia COVID-19 v podobe PCR testu alebo antigénneho testu podstúpili už milióny Slovákov. Pre mnohých z nich sa stal pravidelnou súčasťou života, keďže by boli ešte viac obmedzení protipandemickými opatreniami. Vykonanie testu však pre viacerých nebolo bezbolestné a také jednoduché. Aj z tohto dôvodu odborníci pracovali na alternatíve, ktorá mala byť určená predovšetkým pre deti a mládež.

Spoločnosť Alpha medical napokon pred pár hodinami oznámila, že je od soboty (23. januára) možné prihlásiť sa aj na PCR test kloktaním. „Komfort odberu je pre nás, samozrejme, veľmi dôležitý, ale ako akreditované laboratórium musíme garantovať aj presnosť výsledkov. Preto odber kloktaním zavádzame do ponuky až po dôkladnom preverení, či spĺňa prísne parametre potrebné na realizáciu PCR testu,“ uviedol pre média generálny riaditeľ Peter Lednický, ktorý upozornil na mimoriadnu presnosť testu.

Pri odbere dostane testovaná osoba fyziologický roztok, pričom si tekutinu vytlačí do úst a musí ju kloktať aspoň 30 sekúnd. Následne pomocou slamky vypustí tekutinu z úst do skúmavky. Uvedený roztok je mierne slaný, no jeho náhodné prehltnutie nenesie žiadne zdravotné riziko. Za test tohto typu je však nutné si zaplatiť 59 eur.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dnes24.sk  |  Foto: depositphotos.com