Sputnik dorazil, no vznikol PROBLÉM: Ministerstvo tají dôležitú vec!

Dátum:

Po tom, čo sa Igor Matovič rozhodol pre zakúpenie a dovezenie ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá nebola zatiaľ schválená liekovou agentúrou EMA, sa strhli hádky v koalícií. Odchod premiéra žiada aj mimoparlamentná strana PS, hoci použitie ruskej vakcíny obhajuje napríklad Slovenská lekárska komora. Najnovšie ale zarážajú nové informácie.

Organizácia Transparency International Slovensko uviedla, že ministerstvo zdravotníctva odmieta zverejniť zmluvu o nákupe 2 miliónov ruských vakcín. Ministerstvo reaguje, že zmluvy sú v utajovanom režime: „Tak ako aj zmluvy, ktoré podpísala Európska komisia s farmaceutickými firmami sú v utajenom režime, rovnako tak je aj naša zmluva ohľadom vakcíny Sputnik V,“ uviedli. S touto odpoveďou sa ale Transparency právne neuspokojila a vyžaduje povinné zverejňovanie zmlúv štátu, pričom vec plánujú postaviť aj pred súd.

Organizácia je presvedčená, že občania majú nárok na tieto informácie: „Tiež to nie je fér voči slovenským občanom, ktorí za nákup cez dane platia – spolu by mohlo ísť až o 17 miliónov eur – a vakcínu budú na vlastnom tele užívať, ale ani voči ruským občanom, ktorí sami nemajú vakcín dostatok a vývoj štátnej vakcíny financovali svojimi daňami. Utajenie zmlúv by znamenalo, že verejnosť nebude vedieť overiť zmluvné ceny, termíny dodávok, sankcie za nedodanie, či kto preberá zodpovednosť za možné vedľajšie účinky vakcín,“ argumentuje.

Ako príklad uvádza napokon situáciu spred roka, kedy Pellegriniho vláda priviezla z Číny milión rúšok a stotisíc testov rovnako bez zverejnenia zmluvy, pričom tie napokon boli vymožené. „„Daveriáj, ale praveriáj,“ znie staré ruské príslovie. Dôvera je na mieste, len keď vieme partnera aj preveriť. Vážená vláda, ukážte nám zmluvu, čo a za akých podmienok sme od Rusov vlastne nakúpili. Práve vtedy, keď ide o záchranu životov, je predsa transparentnosť najdôležitejšia,“ vyzýva na záver.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Transparency International Slovensko │ Foto: FB/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Slovenská športová hviezda sa vydala: Bola z nej PREKRÁSNA nevesta!

Úspešná hviezda domácej športovej scény prežila uplynulý víkend jeden...

Slovenská speváčka ŠOKUJE: Túto nechutnosť šíria o Emme Čaputovej!

Emma Čaputová, dcéra slovenskej prezidentky, sa v minulosti opakovane...

Ďalší ŠOK: NAKA obvinila známeho poslanca!

V politickom prostredí je opäť rušno. Národná kriminálna agentúra...

Odkiaľ zoberie Slovensko plyn? SPP podpísal NOVÚ zmluvu s…!

Slovenská vláda spoločne s ďalšími krajinami Európskej únie zvažuje,...