Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je na Slovensku v plnom prúde, pričom sa do čakárne môžu registrovať už prakticky všetky vekové skupiny. Ministerstvo zdravotníctva však narazilo na veľký problém, ktorý môže výrazne ovplyvniť pandémiu koronavírusu.

Momentálne má byť prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 1,1 milióna občanov. Epidemiológovia však upozorňujú, že na kolektívnu imunitu je potrebné zaočkovať ešte 2,2 milióna ľudí, čiže 60 % populácie. V týchto dňoch sa v čakárni nachádza ,,iba“ 276-tisíc Slovákov.

O pár týždňov sa môže stať, že sa budú celkovo zatvárať očkovacie centrá. Nie kvôli nedostatku vakcín, ale kvôli nezáujmu zo strany našincov. Dôvodom môže byť aj chaos pri manažovaní očkovania, keďže sa otvorili čakárne pre 16 a 17-ročných ľudí a následne sa aj zrušili.

Analytik Martin Smatana sa však domnieva, že záujem o očkovanie klesá aj kvôli zlepšujúcej sa epidemiologickej situácií v krajine. „Ako sa zlepšujú čísla a uvoľňujú opatrenia, tak ľudia necítia strach a my máme tendenciu zabúdať. Veľa ľudí sa chcelo zaočkovať, lebo chceli mať nejaké výnimky, ale keďže sa uvoľňujú opatrenia, tak ten vedľajší benefit je pre nich marginálny,“ vysvetlil pre plusku.sk.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa nevzdáva a ide do boja. ,,Ministerstvo zdravotníctva plánuje zintenzívniť kampaň a ľudí presvedčiť, že očkovanie je skutočne účinnou prevenciou, ktorá nás chráni pred vážnym priebehom ochorenia a pred smrťou,“ upozornila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Vakcinačná kampaň zatiaľ štát stála takmer 94-tisíc eur, no náklady sa budú zvyšovať s rozsiahlejším marketingom.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: YT/HNtelevízia, NCZI, TV Markíza