Štát rovnako ako po minulé roky pripravuje zvýšenie sociálnych odvodov pre podnikateľov, pričom niektorí si budú musieť priplatiť aj o 100 eur naviac. Zmeny sa pritom dotknú podnikateľov už v auguste.

Štát sa rovnako ako v predchádzajúcich rokoch rozhodol zvýšiť sociálne odvody, do ktorých sa počíta nemocenské poistenie, dôchodkové starobné a invalidné poistenie, ako aj príspevok do rezervného fondu. Výška sociálnych odvodov sa pritom vypočítava na základe príjmu živnostníka za minulý rok, ktoré uvádza v daňovom priznaní.

Povinnosť hradiť sociálne odvody vzniká vždy, keď príjem živnostníka prekročí za minulý rok sumu 5 724 eur. Od roku 2020 sa pritom táto hranica zvýši na sumu 6 078 eura. Po zvýšení tak budú musieť podnikatelia odvádzať o 7 eur navyše v prípade najnižšej platby 158,11 eura a až o 97 eur navyše v prípade maximálnej platby odvodu 2 213,75 eura.

Informácie o tom, koľko máte po novom odvádzať peňazí, vám pošle sociálna poisťovňa do konca júla písomnou formou, pričom uvedie okrem sumy aj termín, dokedy treba odvod uhradiť. V prípade, že ste požiadali o odklad na podanie daňového priznania, informuje vás poisťovňa do konca septembra.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: socpoist.sk │ Foto: Pexels