Nemocnice sa môžu tešiť, štát im poskytne neuveriteľnú sumu, vďaka ktorej sa môžu zbaviť väčšiny svojich dlhov. Oddlžovanie nemocníc však bude mať prísne pravidlá, ktoré keď porušia, budú im hroziť veľké sankcie.

Štát rozhodol v otázke oddlžovania slovenských nemocníc. Tým na vyplatenie svojich dlhom poskytne milióny eur. S koncepciou prišiel minister zdravotníctva Tomáš Drucker a poslanci to odsúhlasili vo štvrtok svojimi 78 hlasmi.

Nemocnice sa tak môžu tešiť, dostanú peniaze, ktoré im pomôžu pri finančnej stabilizácii. Tie budú môcť však použiť len na dlhy, ktoré vznikli do konca minulého roka a suma bude predstavovať najviac 585 miliónov eur. Ak by podľa kompetentných k tomuto kroku nedošlo, mohla by byť pre obyvateľov ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti a aj majetok štátu. Dlh, ktorý vytvorili naše nemocnice, tak minulý rok narástol až na 647,24 milióna eur.

Oddlžovanie sa bude týkať nielen štátnych, ale aj neštátnych nemocníc a bude prebiehať v etapách. Peniaze však dostanú nemocnice, ktoré budú ochotné plniť svoje ozdravné plány. Najväčšie dlhy majú nemocnice voči Sociálnej poisťovni a dodávateľom zdravotníckeho materiálu.

Plnenie ozdravných plánov bude pod kontrolou ministerstva a nemocnice, ktoré sa chceli dostať k peniazom pomocou špekulácií, na ne už nebudú mať nárok. Za porušenie podmienok budú hroziť sankcie, ktoré by nemocniciam mohli poškodiť ešte viac. Dodávatelia síce označili koncepciu oddlžovania nemocníc za diskriminačnú, no ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že koncepcia je správna a korektná voči všetkým stranám.

Slovenské nemocnice sa v minulosti oddlžovaniu nevyhli a museli si týmto procesom prejsť viackrát. Aj napriek tejto finančnej pomoc štátu však dlh nemocníc minulý rok rekordne stúpol a to na 647,24 milióna eur.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: freepik/pixabay