Richard Sulík, líder politickej strany SaS bol za vlády Eduarda Hegera ministrom hospodárstva. A zdá sa, že on a tí, ktorí boli v tom čase zodpovední, budú mať čo vysvetľovať.

Ako informoval denník Pravda na svojom webe, ministerstvo hospodárstva SR pri príprave a organizácii výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát závažne zlyhalo a aj preto bolo minimálne 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne. K takýmto záverom dospel Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.

„Kontrola ukázala, že rezort hospodárstva nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia. V dôsledku toho sme boli nútení konštatovať, že rezortná vnútorná kontrola nebola účinná, rozhodovanie kompetentných osôb bolo netransparentné. To nakoniec vyústilo do nehospodárneho využitia financií zo štátneho rozpočtu,“ priblížila postoj úradu jeho podpredsedníčka Henrieta Crkoňová. Prípadom sa aktuálne zaoberá aj prokuratúra.

Výstava EXPO Dubaj 2020 sa pre pandémiu uskutočnila od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. Celkové náklady zo štátneho rozpočtu dosiahli bezmála 11 mil. eur. Kontrolóri tvrdia, že ministerstvo si nestanovilo merateľné ciele účasti Slovenska na tomto podujatí a nevenovalo dostatočnú pozornosť ani plánovaniu rozpočtu.

Ministerstvo malo zlyhať aj v plánovaní, logistike či prepravných úkonoch, keď muselo zbytočne vynakladať extra náklady na skladovanie a uskladnenie tovarov, chyby boli odhalené pri reštauračných službách a nejasnosti majú byť aj v ďalších administratívnych činnostiach alebo v zabezpečení ubytovania kompetentných osôb. Chýbajú niektoré základné faktúry a doklady.

Navyše, ešte v čase, keď súčasná vládala bola opozíciou, obviňovala Sulíka z toho, že vzal do Dubaja svoju dcéru, s ktorou deň pred odletom ministerstvo podpísalo dohodu, že je expertka na energetické právo.

Aká bude reakcia Richarda Sulíka a ďalších kompetentných v týchto veciach?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Expo Dubai 2020 (@expo_dubai.2020)

Zdroj: Pravda | Foto: IG/richard_sulik