Za posledné mesiace sa kopia sťažnosti nespokojných pacientov a ich rodinných príslušníkov. Mnohí z nich podávajú podnety na príslušné úrady a so službami zdravotníctva sú nadmieru nespokojní. Negatívnym ohlasom posiela vláda radikálny odkaz!

Počas posledných mesiacov sa na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou kopia sťažnosti nespokojných pacientov či ich rodinných príslušníkov, ktorí sa viac nedokážu nečinne prizerať. Len od roku 2017 riešil podľa informácii Tvnovín úrad 156 podnetov, ktoré sa týkali úmrtia detičiek do 10 rokov. Slováci sa často musia okrem straty dieťaťa či príbuzného vinou nemocničného personálu vysporiadať aj s úradmi a súdmi, ktoré im napokon ani nemusia dať za pravdu. Pani Elena prišla pred časom o 15-ročného syna Maroša, ktorý zahynul vinou revúckej nemocnice. Nešťastná mama vyhrala súd a dotyčná lekárka vyviazla s podmienečným trestom.

Nedávno šokovali aj prípady gynekológov z trnavskej nemocnice, ktorých vinou zomreli dve rodičky a tretia má trvalé následky. Lekári sú uznaní vinnými, no momentálne majú stále možnosť odvolať sa. Pani Elena ale neprestáva bojovať a otvorene hovorí o desiatkach prípadov, kedy zlyhala práve nemocnica. Dnes sa k nej pridávajú aj ďalší rodičia, ktorí sa nedávno stretli s premiérom Pellegrinim.

Ten sľubuje radikálne zmeny, ktoré by podobným nešťastiam mohli zabrániť: “Tí, ktorí svojou zdravotnou starostlivosťou niekomu ublížia, a tí, ktorí svoju prácu nerobia tak, ako majú, musia byť spravodlivo potrestaní,” vyhlásil. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Eliášová avízuje aj ďalšie zmeny v rezorte. Prvou zmenou je, že Úrad pre dohľad by mohol v budúcnosti začať konanie aj na základe výpovede sťažovateľa, nie len na základe zdravotnej dokumentácie, ako je to teraz. Taktiež plánujú zaviesť inštitút bezpečnosti pacienta, kedy by mal poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povinnosť systematicky hodnotiť bezpečnosť pacienta.

Vláda sľubuje zmeny, ktoré zlepšia práva pacientov

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Pixabay, Pexels, YouTube