Aj keď je v aktuálnom týždni rozdelenie slovenských okresov priaznivé, skutočná sloboda cestovania je naďalej v nedohľadne. Po rozhodnutí Ústavného súdu bol režim na hraniciach “stornovaný” a nahradzuje ho nový variant. Na koho platí výnimka z karantény, a kto je považovaný za očkovanú osobu?

Podľa novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva sa bude Slovensko riadiť takmer rovnakým režimom na hraniciach, aký bol zapracovaný v minulosti. Plne zaočkovaná osoba je povinná zaregistrovať sa na portáli eHranica, pričom nemá nariadenú karanténu. Letecky prichádzajúca osoba sa okrem toho musí prihlásiť aj na www.mindop.sk/covid. Pokiaľ cestovateľ prichádza na Slovensko z krajiny, ktorá nie je na zozname bezpečných destinácií, musí sa preukázať aj RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Nezaočkované osoby sú povinné prihlásiť sa na portáli eHranica, a rovnako tak pri leteckej doprave aj na stránke www.mindop.sk/covid. 14-dňovú karanténu je pri bezpríznakovom priebehu možné ukončiť už v piatom dni izolácie negatívnym PCR testom, ktorý hradí štát.

ZAOČKOVANÁ OSOBA JE OSOBA, KTORÁ JE:

  • najmenej 14 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou
  • najmenej 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou
  • osoba najmenej 14 dní a nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Foto: pol