Jedným z najväčších konfliktov medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom bolo zvyšovanie daní, ktoré strana SaS považovala za tzv. červenú čiaru. Po odchode liberálov z koalície sa však strana OĽaNO opäť snaží presadiť zákon, ktorý bol v minulosti jablkom sváru.

Poslanec za stranu OĽaNO Milan Vetrák je predkladateľom zákona, ktorý sa týka vyššej dane na lieh. ,,Navrhovaná sadzba dane bude aj po zvýšení predstavovať 50 % zo základnej sadzby na alkoholický nápoj, ktorým je lieh,“ uvádza sa v materiáli. Novela zákona už dokonca prešla aj prvým čítaním v parlamente. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve tento návrh dlho presadzuje Igor Matovič.

Spotrebná daň z liehu by sa tak zvýšila o 30 %, pričom základná sadzba 1 080 eur za hektoliter vyskočí na 1 404 eur. Ide o väčšiu sumu, ako je v Maďarsku, Česku či v Rakúsku, kým vyššie zdaňovanie alkoholu je momentálne v Poľsku. Pri litri bežnej 40 % liehoviny si bude musieť zákazník priplatiť minimálne dve eurá. Obchodníci sa obávajú, že ľudia budú alkohol radšej nakupovať v okolitých krajinách.

Do štátnej kasy by tak v roku 2023 mohlo pribudnúť okolo 77 miliónov eur, ktoré majú pokryť vyššie platy pre štátnych zamestnancov. Poslanci zároveň vysvetlili, že dôvodom zdraženia má byť aj nedávna tragická nehoda na Zochovej ulici, kde opitý vodič zabil piatich ľudí. ,,Navrhuje sa zvýšenie zdanenia alkoholických nápojov ako spoločensky významných negatívnych externalít,“ uviedol poslanec Vetrák v parlamente.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk  |  Foto: YT/POSTOJ TV, Pixabay