​Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na svojej oficiálnej stránke štúdiá ohľadom vakcín registrovaných na Slovensku. Pedagógovia do 55 rokov sa očkujú s AstraZeneca, ktorá prejavila vysokú imunitnú odpoveď po vpichu. Z medicínskeho hľadiska je to znakom toho, že organizmus na sérum reaguje a prirodzene spustil reakciu imunitného systému. 

Učitelia do 55 rokov sa nechávajú smelo očkovať práve vakcínou AstraZeneca, ktorá si pred časom vyslúžila nelichotivé výsledky v štúdiách. Podľa nových zistení Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva sa však ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent. Vakcínu Pfizer, pri ktorej bol po prvej dávke pokles hospitalizácií o 85 %, teda AstraZeneca prekonala.

AstraZeneca však štatisticky vyvoláva u očkovaných ľudí výraznejšiu reakciu imunitného systému. Pri vakcíne Moderna bolo 17 hlásení z 20 947 dávok, AstraZeneca mala 537 hlásení z 33 446 dávok a Pfizer bolo 965 hlásení z 365 182 dávok.

Vedľajšie účinky vakcíny: zvýšená teplota, bolesť hlavy, pocit choroby, bolesť v mieste vpichu. Podľa MZ sú tieto účinky znakom toho, že vakcína funguje a nie je dôvod sa obávať. Po očkovaní sa odporúča oddychový režim, obmedzenie fyzickej aktivity a dostatočný príjem tekutín bez obsahu alkoholu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MZ SR | Foto: MZ SR, canvas.com