Vo chvíli, keď vypukla pandémia koronavírusu, mnohí lekári i odborníci odporúčali Slovákom, aby preventívne užívali vitamíny. Mohli si tak zvýšiť obranyschopnosť a podporiť boj proti vírusu. Sú však vitamíny skutočne účinné?

Členovia Ústredného krízového štábu na čele s profesorom Vladimírom Krčmérym neustále upozorňujú občanov, aby nezabúdali pravidelne užívať hlavne vitamín C a D. Vitamíny a minerály sú totiž potrebné na budovanie imunity, a taktiež mali ochrániť ľudí pred nákazou koronavírusom.

Práve na tieto tvrdenia sa zamerali vedci z Veľkej Británie, USA a Švédska. Do výskumu sa zapojilo 445-tisíc osôb, ktoré zodpovedali otázky týkajúce sa symptómov ochorenia COVID-19. Výsledky prekvapili aj samotných výskumníkov, keďže sa ukázali značné rozdiely v účinnosti vitamínov u žien a mužov.

Ženy, ktoré pravidelne užívali multivitamíny, probiotiká, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny C i D mali nižšiu mieru nákazy koronavírusom v porovnaní s mužmi, ktorí brali rovnaké vitamíny. Získané údaje budú predmetom ďalších analýz. Vedci taktiež zistili, že dámy sú opatrenejšie v dodržiavaní protipandemických opatrení, čo môže mať vplyv aj na ich nižší počet infikovanosti.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: nutrition.bmj.com  |  Foto: YT/TV LUX, Pixabay