Marian Kotleba v marci v roku 2017 rozdal rodinám v Banskej Bystrici šeky v hodnote 1 488 eur. Čísla sú podľa obžaloby neonacistickou symbolikou a šéf strany ĽSNS sa tak musel opakovane postaviť pred súd. Dnešný Najvyšší súd rozhodol v neprítomnnosti politika, keďže ten sa z pojednávania ospravedlnil pre chorobu syna.

Kotleba sa súdu nezúčastnil, pretože ostal so synom, ktorý má mať horúčku, doma. Pojednávanie bolo krátko prerušené aj kvôli nahlásenej bombe, no napokon pokračovalo. Najvyšší súd asi po štyroch hodinách vyniesol rozsudok nad šéfom strany ĽSNS. Ako uvádza portál Aktuality, Marian Kotleba je vinný.

Súd mu uložil trest odňatia slobody na 6 mesiacov, no podmienečne odložený so skúšobnou dobou na 1 rok a 6 mesiacov. Do väzenia teda nenastúpi. Ako poslanec Národnej rady ale po rozsudku skončil a nahradíť ho má Slavěna Vorobelová, ktorá sa objavila na kandidátke ĽSNS v parlamentných voľbách. Najvyšší súd svoje rozhodnutie o vine odôvodňuje tým, že neuveril Kotlebovej obhajobe o náhodnosti sumy na šekoch a je presvedčený, že politik si musel byť vedomý symbolov použitých čísel.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: aktuality.sk │ Foto: YT/Ľudová strana Naše Slovensko