V stredu zasadol Najvyšší súd, aby prejednal mimoriadne ostro sledovanú tému referenda o predčasných voľbách, ktoré by chcela opozícia stihnúť už na jeseň tohto roka. Podnet na súd dala samotná prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá chcela posúdiť jeho ústavnosť.

Plénum Ústavného súdu SR zasadlo v stredu na neverejnom zasadnutí, aby prejednalo otázku ústavnosti referenda o skrátení volebného obdobia. S touto požiadavkou sa na súd obrátila samotná prezidentka Zuzana Čaputová. Opozícia na čele s Ficom a Pellegrinim pritom plánuje zorganizovať predčasné voľby už v septembri po tom, ako sa im podarilo petíciou vyzbierať 585-tisíc hlasov občanov.

Podľa posledných prieskumov by sa pritom referenda s určitosťou zúčastnilo 33 % zo vzorky opýtaných respondentov. Plénum ale podľa informácií Denníka N práve rozhodlo, že referendum by nebolo v súlade s Ústavou, a teda nie je možné ho povoliť. Proti tomuto rozhodnutiu nie je možné podať odvolanie, a preto je definitívne aj v prípade budúcich pokusov o skrátenie volebného obdobia týmto spôsobom. Opozícia zrejme nebude so záverom súdu spokojná a čoskoro zaujme svoje stanovisko.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennik.sk │ Foto: minv.sk, FB/Robert Fico