Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku rozhodol v kauze falšovania miliónových zmeniek, pričom bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska (56) a podnikateľa Mariána Kočnera (56) uznal za vinných.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku odsúdil Pavla Ruska a Mariána Kočnera z falšovania miliónových zmeniek televízie Markíza. Obaja obžalovaní boli odsúdení na trest odňatia slobody vo výške 19 rokov, pričom Kočner je povinný zaplatiť aj pokutu vo výške 10 000 €.

Nakoľko súd nenašiel žiadne poľahčujúce ani priťažujúce okolnosti, obaja aktéri dostali rovnaký trest, nakoľko jeden bez druhého by skutok nevykonali. “Všetky dôkazy presvedčili súd, že obžaloba bola dôvodná a že skutok sa stal,” uviedol šéf senátu Emil Klemanič, pričom dodal: “Treba zohľadniť sumy, ktoré boli uplatňované. Sú to nehorázne peniaze.”

Aj keď boli Kočner i Rusko prítomní pri zasadnutí súdu, po záverečných vyjadreniach požiadali o konanie v ich neprítomnosti. Prokurátor, obhajcovia odsúdených ani zástupcovia Markízy sa doposiaľ nevyjadrili, či podajú odvolanie proti rozsudku, ktorý zatiaľ nie je právoplatný.

O čom je kauza zmenky?

Pavol Rusko a Marián Kočner boli obžalovaní z falšovania zmeniek vo výške 69 miliónov eur, ktoré mali obaja údajne podpísať v roku 2000. O 16 rokov neskôr ich začal Kočner vymáhať od televízie Markíza, pričom prokurátor tvrdí, že nielen podpisy, ale aj zmenky boli vyhotovené v roku 2016. Predmetnú skutočnosť mala okrem iného potvrdiť i komunikácia obvineného podnikateľa s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: hnonline.sk | Foto: YouTube