Pracovníci Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydali varovanie pred medikamentom, ktorý sa nachádza na slovenskom trhu. Nariadené bolo okamžité stiahnutie v dôsledku ochrany zdravia a bezpečnosti pacienta.

Na oficiálnej stránke ŠÚKL-u bolo zverejnené nové oznámenie o stiahnutí lieku. Ide o ,,UNILAT 50 mikrogramov/ml očná roztoková instilácia, int opo 3×2,5 ml/125 ug, (fľ. PE s kvapkadlom), kód ŠÚKL: 80249, č. šarže: 4422191 a 4429191“.

Uvedený liek patrí do skupiny liečiv, ktoré sa nazývajú analógy prostaglandínu, pričom zvyšuje prirodzený odtok očnej tekutiny zvnútra oka do krvného obehu. “UNILAT sa používa na liečbu ťažkostí známych ako glaukóm s otvoreným uhlom a na liečbu očnej hypertenzie u dospelých. Oba tieto stavy sú spojené so zvýšením tlaku vo vašom oku a môžu ovplyvniť váš zrak,“ uvádza sa na stránke ŠÚKL-u.

Dôvodom stiahnutia liečiva je mimo schválená špecifikácia v parametri ,,obsah liečiva“. Stiahnutie lieku je nariadené z úrovne distribučných spoločností, lekární a pacientov. Tí by mali využiť iné šarže lieku, ktoré sú k dispozícií.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sukl.sk  |  Foto: sukl.sk, depositphotos.com