Predseda SaS Richard Sulík, ktorý mal za úlohu obstarať 16 miliónov antigénových testov, sa dostáva k slovu a na útoky Matoviča reaguje s vysvetlením. Minister hospodárstva vyjadrenia premiéra považuje za klamstvá a krok po kroku informuje médiá o skutočnostiach. 

„Igor Matovič na svojej včerajšej tlačovej besede podsunul verejnosti hrubo zavádzajúce informácie, pritom najneskôr od minulého piatku presne vedel, že skutočnosť je diametrálne odlišná,“ uviedol predmet tlačovej konferencie Richard Sulík. Reaguje, že obstaranie antigénových testov do 2. decembra nebolo reálne a zákonné, Matovič však tvrdil, že čas bol k ministrovi hospodárstva štedrý.

Predseda SaS médiám vysvetlil, že aj keď zadanie na obstaranie testov dostal v druhej polovici novembra, neboto spracované riadne, a preto nebolo možné ho splniť: „Ja som síce dostal úlohu obstarať testy už 19. novembra, ale trvalo nekonečných 17 dní a 5 pokusov o riadne zadanie, kým som to naozaj mohol začať robiť. To sme začali robiť 7. decembra, teda tento pondelok.“ Tu sa Sulík odvoláva na fakt, že požiadavky Matoviča neboli so zadaním ministerstva zdravotníctva zhodné. Okrem toho tvrdí, že ak by boli testy obstarané do 2. decembra, ako požadoval Matovič, išlo by o nezákonnú objednávku.

Na momentálne opatrenia sa minister hospodárstva vyjadruje negatívne, opatrenia považuje za absurdné a paradoxné: „Nedávajú žiadnu vnútornú logiku. Na jednej strane my zavrieme natvrdo reštaurácie, nemôžeme mať ani terasy, nemôžete tam ísť ani keď máte platný test, a to platí aj pre tie najmenej premorené okresy. Zároveň kostoly necháme otvorené aj v najviac premorených okresoch… Potom odzelo, že chceme znižovať mobilitu, najmä seniorov, lebo oni sú ohrození a naďalej necháme fungovať vlaky zadarmo. Dokonca nielen to! Včera som sa dozvedel, že ideme ešte aj posilniť vlakové spoje. Údajne preto, aby klesla koncentrácia ľudí vo vlakoch. Zároveň ale ideme zatvoriť obchody, desaťtisíce obchodov, necháme otvorené len veľké, zahraničné reťazce, kde zákonite stúpne koncentrácia ľudí, lebo budú môcť chodiť len tam,“ hovorí z duše mnohým Slovákom Richard Sulík, pričom pokračuje ďalšou kritikou:

„Takisto napríklad lyžiarske vleky, tam teda môžte ísť, keď máte 72 hodinový test, tam tiež ľudia stoja v šóre, ale do reštarácie ani za svet. Ani keby boli odstupy medzi stolmi… Reštaurácie stoj čo stoj musia byť zatvorené, ale na vleky vymýšľame teda rôzne podmienky, ako môžu byť otvorené. Čo mňa osobne ako ministra hospodárstva mrzí najviac, my systematicky liktvidujeme prakticky celý gastro segment. To je niečo úplne šialené, čo sa tu deje.“ Na otázku, čo si majú ľudia myslieť o kompetentnosti vlády odpovedal Sulík ostro: „Momentálne nič dobré, mňa to veľmi mrzí, ale nebudem ja v tejto veci ticho, lebo si ešte by mohli myslieť, že hentie hlúposti, že s nimi súhlasím,“ reaguje minister hospodárstva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/ HNtelevízia | Foto: IG/ igor_matovic_olano