Slovenská obchodná inšpekcia vydala varovanie pred nebezpečnými vianočnými svetielkami, ktoré pochádzajú z Číny. Keďže sa vo veľkom objavujú aj na slovenskom trhu, inšpekcia varuje ľudí, aby ich okamžite prestali používať. Doma ich má takmer 1 000 slovenských rodín!

 

SOI doteraz zistila, že tento nebezpečný výrobok bol ešte nedávno ponúkaný na internetových stránkach zlavomat.sk a svetielkovo.sk, ktoré po zásahu inšpekcie stiahli tento výrobok z predaja. Ide konkrétne o vonkajšie aj vnútorné vianočné osvetlenie 200 LED modely CL-211, CL-213, CL-214 a CL-218 a vianočné lampičky 100 LED modely CL-111, CL-112, CL-113, CL-114 a CL-118 z Číny. Tieto modely sa líšia len farebným prevedením svetielok.

Podľa inšpekcie bolo na Slovensku predaných 967 týchto výrobkov, pričom je v ohrození až takmer 1 000 domácností. Slovenská obchodná inšpekcia nechápe, ako sa tento výrobok, ktorý bol vyhlásený za vysoko rizikový už v roku 2016 mohol dostať znova do predaja. Inšpekcia apeluje nielen na spotrebiteľov, ale aj na podnikateľov, aby si poriadne preverili sortiment, ktorý ponúkajú.

Inšpekcia zakázala firme tieto výrobky predávať a informuje ľudí, že ak majú tento výrobok doma, majú právo na vrátenie kúpnej ceny od predávajúceho, u ktorého svetielka kúpili. Ľudia, ktorí si toto osvetlenie kúpili cez internetový obchod svetielkovo.sk môžu žiadať vrátenie peňazí od spoločnosti Kosiny invest s.r.o. Nábrežie Oravskej Priehrady 1158, 029 01 Námestovo, nakoľko tento internetový obchod už neexistuje.

Nebezpečenstvo týchto svetielok spočíva v nevyhovujúcom priereze vodičov a v dôsledku nedostatočnej mechanickej pevnosti svietidla je ľahko umožnený prístup k živým častiam výrobku. Problém je tiež v dĺžke kábla medzi vidlicou a objímkou, ktorá je nedostatočná. Celý tento výrobok je vysoko nebezpečný z dôvodu, že nie je dostatočne odolný voči vode a tiež nie je chránený pred plameňom a zapálením.

Zdroj/Foto: soi.sk/pixabay