Európa by podľa odborníkov mala za pár rokov zažiť väčší problém, aký tu bol doteraz. Na naše územie by sa nemali dostávať len vojnoví utečenci, ale najmä tzv. klimatickí, ktorí sa k nám budú sťahovať preto, aby prežili. Ich cesta by mala viesť najmä do Európy.

 

Európu čakajú o pár rokov ťažké časy, kedy by sa situácia z roku 2015 mala zopakovať. Dôvodom úteku ľudí však nebude vojna, ale najmä nedostatok vody a obrovské horúčavy v ich krajinách. Zmeny môžeme vidieť už aj teraz, v Sýrii od roku 2005 poklesli zrážky o viac ako 25 percent, čo je jasným znakom toho, že situácia sa bude zhoršovať. V niektorých oblastiach to bude znamenať totálny kolaps nielen s vodou, ale tým pádom aj s potravinami, ktoré bez vody nebudú existovať.

Tí ľudia, ktorí v týchto oblastiach žijú a majú silu, sa snažia prejsť do lepších oblastí a to čo najviac na sever. Podľa meteorológa Petra Jurčoviča bude jedným z najväčších problémov voda, ktorej bude vo svete nedostatok. Napríklad Čína s týmito problémami bojuje už dnes, v krajine je otrávený nielen vzduch, ale aj voda. Migrácia sa tak nebude v budúcich rokoch týkať len Európy, ale celého sveta, ľudia sa budú chcieť dostať do oblastí, kde bude možné prežiť.

Tento problém už nie je v súčasnosti len problémom meteorologickým, ale aj politickým. Veľká časť populácie tlačí najmä na Spojené štáty a vyčítajú im zvýšené emisie, no Amerika na tom nie je tak zle ako napríklad Čína, ktorá je najväčším znečisťovateľom ovzdušia na svete.

Absolútnou prioritou by podľa odborníkov malo byť vytvorenie fungujúcej azylovej politiky, ktorá sa krajinám a najmä Európe v budúcnosti naozaj zíde. Dôležitým je tiež zastaviť obrovské znečisťovanie životného prostredia a najmä klimatických zmien, ktoré nás vedia doviesť do záhuby. Riešením je aj obnova ekosystému, ktorú ľudia dokážu vytvoriť na základe zadržiavania dažďovej vody, ktorá dokáže výrazne ochladzovať krajinu, ktoré normalizujú zrážky.

Je jasné, že svet čakajú o pár rokov ťažké časy, na ktoré by sa mal pripraviť. Ľudia by si mali uvedomiť to, že naša Zem nedokáže vydržať všetko a určité veci nám raz spočíta. Treba sa k nej preto správať ekologicky a neničiť ju ako sa nám zachce.

Zdroj: noviny.sk | Foto: depositphotos.com