Na večný odpočinok sa odobral známy džezový gitarista, ktorý počas svojho života okúsil aj holokaust a krutý život v koncentračných táboroch. Napriek tomu sa dožil úctyhodného veku 93 rokov.

Heinz Jakob „Coco“ Schumann sa narodil 14. mája 1924 v Berlíne. Odvtedy, čo počul počas olympijských hier v jeho rodnom meste džezovú a swingovú hudbu, stal sa jej veľkým fanúšikom. Prirástla mu ku srdcu natoľko, že už čoskoro nato sa naučil hrať na gitare a táto obrovská radosť z hudby, ho nesmierne napĺňala.

V búrlivých 30. rokoch minulého storočia zakotvil na berlínskej undergroundovej, džezovej a swingovej scéne. Zakrátko sa stal známym, miestnym hudobníkom. No jeho kariérny rast pribrzdila vojna a skutočnosť, že jeho matka je židovka ho v roku 1943 deportovala do koncentračného tábora Terezín.

No aj na tomto smutnom a ponurom mieste ho i naďalej sprevádzala hudba, keďže sa tam stal členom kapely známej ako Ghetto Swingers. O rok neskôr bol transportovaný do najobávanejšieho tábora smrti- Osvienčimu (Auschwitz ), kde svojou hrou zabával tamojších strážnikov aj samotného doktora Mengeleho.

Len zázrakom sa dožil oslobodenia, keďže iba pár dni pred koncom druhej svetovej vojny ochorel na obávanú horúčku, ktorá vyhladila takmer celý tábor. Z nakazených prežili len dvaja ľudia a medzi nimi bol aj Coco.

Keď sa už z toho pekla konečne vrátil domov, do Berlína, zistil, že takmer celá jeho rodina je mŕtva. Z veľkej, rozvetvenej rodiny totiž prežili iba on a jeho rodičia.

Po vojne sa na pár rokov presťahoval do Austrálie , no keďže sa mu cnelo po domove, zakrátko sa vrátil do rodného Berlína, kde pokračoval vo svojej hudobnej kariére.

Počas svojho pôsobenia na hudobnej scéne vystupoval s legendárnymi interpretmi a hudobníkmi ako Marlene Dietrich, Ella Fitzgerald či Helmut Zacharias. Bol tiež zakladateľom zoskupenia Coco Schumann Quartett.

Nech odpočíva v pokoji!

Zdroj: wikipedia.com, bbc.com | Foto: pixabay.com, Instagram | Video: YouTube