Cirkev zasiahla v posledný deň roka mimoriadne smutná správa. Vo veku 95 rokov zomrel Joseph Aloisius Ratzinger, emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý pred takmer desiatimi rokmi odstúpil zo svojej funkcie pre zdravotné problémy.

31. decembra BBC informovala verejnosť o úmrtí emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý bol hlavou Katolíckej cirkvi od 19. apríla 2005 do 28. februára 2013. Rodák z Nemecka bol v minulosti blízkym spolupracovníkom Jána Pavla II., pričom 24 rokov zastával úrad prefekta Kongregácie pre náuku viery.

Od roku 1943 bol ako člen jednotky protivzdušnej obrany prevelený do Mníchova, kde sa podieľal na budovaní protitankových zátarás. Potom, čo dezertoval z nemeckej armády, bol zajatý americkými vojakmi, no po prepustení na slobodu študoval teológiu a filozofiu na vysokej škole vo Freisingu a na Univerzite Ľudovíta Maximiliána v Mníchove.

Po ukončení vzdelávania začal v roku 1951 pôsobiť ako výpomocný kňaz, neskôr bol docentom a pracoval na viacerých univerzitách. V marci 1977 bol vymenovaný za arcibiskupa Mníchovsko-freisinskej arcidiecézy, kým o tri roky neskôr sa stal kardinálom. Následne ho Ján Pavol II. menoval šéfom Kongregácie pre náuku viery, pričom po jeho úmrtí ho kolégium zvolilo za 265. pápeža. 11. februára 2013 sa dobrovoľne vzdal pontifikátu v dôsledku pokročilého veku a zdravotných problémov. Následne žil vo Vatikánskych záhradách v Kláštore Matky Cirkvi. Česť jeho pamiatke.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: BBC, Twitter